Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Temmuz
2011

Tık Peşinde Koşmamak

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: 3 

Uzun süredir yazmak istediğim bir konuydu internette küçük paralar peşinde koşmamak gerektiği. Çünkü bu hem bize hem de sitemize büyük zararlar verir. Buna da yine “The Social Network” filminden Marc Zuckerberg’den bir örnek vererek başlayacağım.

Filmde Marc Zuckerberg, mp3 çalar için müzik zevkini çıkaran bir uygulama yaptığını söylüyor. Kendisine gelen “almak isteyen oldu mu?” sorusuna ise Microsoft yanıtını veriyor. Kaça sattığını sorduklarında ise internete ücretsiz yüklediğini belirtiyor. İşte bu replikler ve gelişen olay, bize bazı önemli noktaları düşündürtüyor.

Öncelikle bazı olumsuz durumlardan söz edeceğiz. Genelde web sitesi açanlar siteyi çok büyültene kadar, hitlerini oturtana kadar mecburen tıklama başına çok düşük ücretler veren firmaları seçiyorlar. Herkes sitesinden gelir elde etmek istiyor. Ama site açılır açılmaz sitesinin önce reklam yerleşimini yapanlar birkaç kuruşun peşinden koşmaya başlıyor. Zaten site çok az hitle başlıyor ve bir de ziyaretçilerin ilgisini çekecek de reklamlara tıklayacak da üstelik her tıklamaya da birkaç kuruş verecek derken iş uzadıkça uzuyor. İşte bu olaylar da bir dizi olayı beraberinde getiriyor. Kazancının birkaç kuruşla sınırlandığını gören site sahibi sitesinin çok daha fazla yerine reklam koymaya, ziyaretçileri rahatsız edici içeriği engelleyici reklamlar yerleştirmeye, sahte tıklamalar yapmaya başvuruyor. Reklamlar rahatsız edici olmaya, sahte tıklamalar ise Adsense’den banlanmanıza neden olur. Bunun gibi birçok şey.

Bu yüzden öncelikle güzel bir site için minimum sayıda hatta mümkünse hiç reklam olmaması en iyisidir. Ziyaretçilerin sitedeki memnuniyetini arttırır. Reklamlarla elde edeceğiniz birkaç dolar sitenize pek bir şey kazandırmaz ama reklamsız sitenize gireceğiniz içerikler sitenize ziyaretçileri çok daha fazla çeker.

Biz iyisi mi reklamdan önce sitemize güzel içerikler girmeye, sitemizi büyütmeye çalışalım. Küçük küçük ücretler peşinde koşacağımıza bu emeğimizi sitemize verelim. Emin olun ki ilerde bunun faydasını çok daha fazla görürsünüz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

  alovilla

  Tem 19, 2011

  google reklam politikalarını tekel olmasıyla birlikte kafasına göre düzenliyor. Facebook web sitelerine aynı google gibi reklam açmalı.

  Cevapla

  marka patent

  Tem 31, 2011

  Bildiğin kadarıyla facebookta sitesinde reklam yayınlama işi veriyo ama oradan dönüşler googledeki gibi daha etkili olmuyor. Hekez aradığını googleden buluyor.

  Cevapla

  Alanya Emlak

  Kas 18, 2013

  faydalı bilgiler, teşekkürler.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim