2

Temmuz
2011

Domainin Önemi!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: 1 

BURADAKİ YAZIMIZDA Domainimizi nasıl seçebiliriz ve kısaca seçerken nelere dikkat etmeliyiz bunlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca domain ne kadar önemlidir bunları konuşacağız.

Google’da bir aramada aynı sırada olduğunu düşünürsek ilk hitiniz için site adınız ister film.com olsun ister ise filmizlemekicindogruyerdesinizhemenfilmizleyin.com (biraz abarttım galiba ama maksat anlatabilmek) olsun fark etmez. Sitenize girerken genelde baktığımız yer sitenin domain adresinden önce başlığı ve altında yazan kısa tanım yeridir. En son bakarsak ki bazen bakmayız bile domaine bakarız. Ama bundan sonra kilit nokta haline geliyor domain. Örneğin bir film izleme sitesini açtığımızda site ve film hoşumuza gitti başka filmler de izleyeceksek site adına bir bakarız. İşte bu anda sitemizin adının akılda kalıcı olması lazım ki ziyaretçi bir daha sitemize girmek istediğinde direk site adını girerek sitemize girebilsin. Site adımızın kısa ve anlamlı olması, site adı uzun bile olsa anlamlı ve içerisinde sayı veya tire bulunmaması akılda kalıcılığını arttırır.

Ayrıca site adımızın sitemizin içeriği ile uyumlu ve alakalı olması da oldukça önemlidir. Bir film sitesine dizi ismi geçen bir domain bile kullanılması ayrıca örneğin film izleme sitesine filmindir şeklinde bir domain bile kullanılması iyi değildir. Domaininiz eğer anlamlı kelimelerden oluşuyorsa bu sitenizi tam anlatan kelimeler olmalıdır. Unutmamak lazımdır ki domaininiz sitenizin kimliği niteliğindedir.

Tabiki domainimizde kullandığımız kelimeler google için de önemli diyebiliriz. Aranma hacmi yüksek, sitemizin içeriği ile ilgili anahtar kelimelerin site adımızda yer alması google aramalarında bize avantaj kazandırır.

Evet domainin birkaç öneminden bahsettik. Umarım faydalı olmuştur. Herkese güzel domainler… :)

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim