Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Ağustos
2011

Twitter Takipçi Sayısını Arttırmak | Twitter Takipçi Sayımı Nasıl Arttırabilirim?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: 1 

Herkes Twitter kullanmaya ve bir şeyler paylaşmaya başladı. Tabi bir şeyler paylaşan bir kişi aynı doğrultuda paylaştıkları olabildiğince fazla kişiye ulaşsın ister. Bu da tabiki Twitter’da takipçi sayımızı arttırmakla olur. Bu yazımızda Twitter’da takipçi sayımızı arttırırken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl daha hızlı bir şekilde takipçi sayımızı arttırabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle doğru kabul edilen çok büyük bir yanlıştan bahsetmek lazım. Twitter’da sürekli birilerini takibe almak Twitter takipçi sayımızı arttırmakta pek de doğru bir yol değildir. Yani bir kişiyi takip etmeye başladığınızda o da sizi aynı şekilde takip eder diye bir şey beklemek doğru değildir. Bu yol ile birkaç geri dönüş olabilir ama bu sayı oldukça az olur. Ayrıca çok fazla kişiyi takip ediyor olmanız, sizin profilinizi inceleyen bir kişi için de iyi bir izlenim bırakmaz. Sonuç olarak bir kişinin binlerce kişiyi iyi bir şekilde takip etmesi imkânsızdır.

Twitter’da takipçi sayımızı arttırmanın en önemli yollarından biri ise orijinal, özgün ve ilgi çekici şeyler paylaşmaktır. Tweetleriniz size ait olmalı sizin düşüncelerinizi içermelidir. Alıntı da olabilir ama paylaştıklarınız tamamen başka yerde kopyala yapıştır yerine orijinal ve size özgü olmalıdır. Ayrıca eğer amacınız takipçi sayısını arttırmak ise “çay içiyorum”, “kahve içiyorum”, “kafedeyim” gibi günlük hayatınızı bildiren tweetler genelde dikkat çekmez. Bunlar diğer kişilere sıkıcı gelir. Bir şarkıcının, sanatçının bu gibi tweetleri takip edilebilir başkaları tarafından ama bizim için bu yol uygun değildir.

Tweetleriniz daha çok ilgi çekici içerikler olmalıdır. İnsanlar devamlı paylaşılan bu tür ilgi çekici tweetleri görmek için sizi takip ederler. Tweetlerinizin, retweet yapılacak özellikte olması da oldukça önemlidir. Unutmayın ki bir takipçiniz sizin tweetinizi retweet yaptığında onun takipçileri de sizin bu tweetinizi görür. Tweetleriniz ne kadar çok retweet yapılırsa takipçi sayınız da aynı oranda artış gösterir.

Bir diğer önemli nokta ise tweetlerinizi her gün düzenli ve istikrarlı bir şekilde devam ettirmenizdir. Bir gün çok fazla sayıda tweet atıp bir gün hiç atmamaktansa her gün yeterli miktarda (çok aşırı tweet de ziyaretçiyi uzaklaştırabilir dikkat edelim.) atmak daha iyidir.

Twitter’da takipçi sayınızın fazla olmasında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise iletişimde olmaktır. Yani tweetlerinizin sadece size bağlı kalması değil, takip eden veya etmeyen herkesle iletişime açık olması sizin için faydalı olacaktır. Öncelikle size yöneltilen sorulara olabildiğince açık ve doğru bir şekilde cevap vermeye çalışın. Ayrıca samimi ve sıcakkanlı olmanız da takipçileri size bağlayan bir yöntemdir. Aynı şekilde siz de tweetlerinizle arada küçük küçük sorular sorabilirsiniz. Bu da diğer kişilerle iletişimde olmanız için bir yöntemdir. Yani önce kısa bir fikir belirttikten sonra “Sizce de öyle değil mi?”, “Siz ne düşünüyorsunuz?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Son olarak bir de reklamlardan kaçınmak gerekir. Reklamlar ziyaretçiler açısından pek hoş karşılanmaz.

Umarım bu yazımız Twitterda takipçi sayınızı arttırmanız konusunda size yardımcı olur. Ek olarak sorularınızı Weblopedi.net İletişim formundan da bize her zaman ulaştırabilirsiniz. Herkese Twitter’da başarılar dilerim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Komik Oyunlar

    Eyl 03, 2011

    facebook taki begen gibi bir şeymi bu takipte makale ve sade anlatımın için tşkler..

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim