Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Ağustos
2011

Silinen Dosyaları Geri Getirmek | Recuva İle Dosyalarınızı Kurtarın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar, Teknoloji  |  Yorum: 2 

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda çok güzel bir programı tanıyacağız. Elbet bilgisayar kullanan her kişi bir kere bile olsa yanlışlıkla bir dosyayı silmiştir veya sildiği bir dosya hakkında keşke silmesem demiştir. Geri dönüşüm kutusu tabiki var ama ya geri dönüşüm kutusundan da sildiysek? Veya silme işlemini “shift + delete” yöntemi ile yaptıysak? (Kısa bir not ekleyelim dosyayı bu şekilde silersek dosya geri dönüşüm kutusuna gitmeden tamamen bilgisayarımızdan kaldırılır.) Tamamen kaldırılır dedik ama bu program ile aslında tamamen kaldırılmadığını göreceğiz. Biz bilgisayarımızda onu göremiyoruz ama o aslında bilgisayarımızın hiç görmediği teknik bir yerinde duruyor. Bir verinin (her türlü dosyanın) bilgisayarımızdan tamamen silinmesi için üzerine başka bir verinin yazılması gereklidir ki biz bir veriyi sildiğimizde hemen üstüne de başka bir veri yazılmaz. Yani kısaca umut var :).

Neyse artık verilerimizi nasıl kurtaracağımızdan bahsedelim. Biz de weblopedi.net olarak bir deneme yaptık ve başarılı bir şekilde sonuçlandı. Bir programı tanıtacağım sizlere. Programımızın adı Recuva. Programı kurarken Türkçe dil seçeneği de mevcut. Direk indirmek için: http://www.piriform.com/recuva/download/standard linkini kullanabilirsiniz. Veya indirmeye olanak sağlayan sayfanın farklı ulaşım yolları olan “recuva.com”, “piriform.com/recuva” adreslerinden bu programı indirebilirsiniz. Ücretli versiyonlarının yanında ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır.

Kolayca programımızı kuruyoruz ve bilgisayarımızda nereyi taramasını istiyorsak hemen tara diyoruz ve size bir liste çıkarıyor. Sildiğimiz dosyanın ismini bulup geri getir diyoruz. Sadece bu kadar. Kullanımı çok ama çok basit. Herkese de tavsiye ederim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Komik Oyunlar

  Eyl 03, 2011

  makale cok güzel. fdsik yapılmazsa veya format atılmadıysa geri getiriyor snaırım. anlatım için sagol..

  Cevapla

  araştırmacı meraklı

  Nis 05, 2015

  Arkadaşlar hangisi ücretsiz bir de virüsten korkuyorum cevap alabilirmiyiz?

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim