21

Ağustos
2011

Yavaşlayan Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırabilirim?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: 7 

Bilgisayar yavaşlaması hepimizin dert yandığı bir konu. Bilgisayarımızı ilk aldığımızdaki performansı ile geçen zamanın ardından gösterdiği performans arasında büyük fark olabiliyor. İşlemlerimiz yavaşlıyor, aynı anda çok fazla işlem yapamayabiliyoruz.

Öncelikle bilgisayarımız neden yavaşlar bunlardan bahsedelim. Bilgisayarımızın yavaşlamasındaki en büyük neden “zaman”. Zaman en büyük neden çünkü zamanla bilgisayarda yazılıp silinen dosyaların bıraktığı izler çoğalır. İnternette dolaşırken bile sürekli ufak ufak yedekler alınır yeni dosyalar oluşturulur bilgisayarınız tarafından. Bunlardan birçoğu gereksizdir ve bilgisayarınızda yük oluşturur. Bu yükü hafifletmek ve bilgisayarımızın performansını biraz da olsa arttırabilmek için belki de birçok program veya yöntem denediniz ama hepsinden önce bir program tanıtacağım size. Weblopedi.net olarak biz bu programı denedik ve memnun kaldık.

Programımızın adı CCleaner. Direk indirmek için: “www.piriform.com/ccleaner/download/” linkini kullanabilirsiniz. Veya indirme ekranına ulaşmak için “ccleaner.com” ve “piriform.com/ccleaner/download” linklerini de kullanabilirsiniz. Türkçe dil seçeneği de mevcut olan programımızı indirdikten sonra hızlı bir şekilde kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz. Kurulum bittikten sonra programımızı çalıştırıyoruz, programda değişik seçenekler zaten mevcut. Bilgisayarımızda nerelerin temizlenmesini istiyorsak oraları “analiz” butonu ile analizlerini görebiliyoruz ve “temizliğe başla” butonu ile de gereksiz dosyaları temizleyebiliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

7 Yorum Yapılmış!

  Komik Oyunlar

  Eyl 03, 2011

  güzel bir program böcekleri bulup temizlemede gereksiz dosyaları sıkıştırmada silmede gayet iyi iş cıkarıyor. kullanmıştım bir ara tavsiye ederim makale gerçekten harika..

  Cevapla

  arif gizli

  Nis 17, 2012

  bu program bende var ama belli zaman sonra pc yinede yavaşlıyor başka tavsiyeniz varsa bekliyoruz.

  Cevapla

  zuzumm

  Nis 21, 2012

  evet,bendede var aynı program,ama pc hala çok yavaş,başka öneriler varmı acaba?

  Cevapla

  K4D1R Ş4H1N

  May 09, 2012

  YHA BANA LİNKİNİ YOLARMISINIZ…

  Cevapla

  polat kırlangıç

  Haz 13, 2012

  bendede cclaner var taramayı yapıyorum ama hiç hızlanmıyor yardım ederseniz sevinirm

  Cevapla

   Weblopedi

   Haz 13, 2012

   bilgisayarların yavaşlamasında birçok faktör rol oynar. bunlardan birisi gereksiz dosya yoğunluğu olduğu gibi başka faktörler de vardır. CCleaner, bu gereksiz dosyaları bulup temizlemenizi sağlayarak bu konuda performans artışı sağlar fakat diğer etkileri gideremez.

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim