Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Kasım
2011

Nokia 5800 XpressMusic | Çok Tercih Edilen Bu Modeli İnceliyoruz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Bu yazımızda Nokia’nın bir telefon modelinden bahsedeceğiz sizlere. Telefonumuz “Nokia 5800 XpressMusic”.

Öncelikle bana gelen sorulardan dolayı ufak bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. “XpressMusic” o telefonun farklı bir modeli veya versiyonu değildir. Sadece o telefon serisinde bulunan bir isimdir. Yani biz kısaca Nokia 5800 veya 5800 olarak bahsedeceğiz bu yazımızda.

Bilmem hatırlar mısınız çok eskiden Nokia’nın 3310 diye bir telefon modeli vardı. Bir ara resmen bir efsane olmuş olan bu telefonu birçok kişide görmeniz mümkündü. Nokia’nın daha sonra çıkardığı bazı telefonlar da bu şekilde çok büyük satış rakamlarına ulaştı. İşte bu tür telefonlardan biri de 5800. Böyle dememizin sebebi ise çok büyük satış rakamlarına ulaşmasıdır, etrafımızdaki tanıdık tanımadık birçok kişide bu telefonu görebiliriz. Benim de telefonum 5800 ve bir otobüste, bir kalabalık içerisinde bir değil aynı anda birkaç kişide birden görmek hiç de zor değil.

Madem bu kadar kullanılıyor, bu kadar popüler oldu biz de weblopedi.net ziyaretçileri için kendi gözümüzden bir tanıtım yazısı yazalım dedik. 5800, öncelikle büyük bir dokunmatik ekrana sahip. Telefonumuzun 3 farklı renk seçeneği mevcut. Bu 3 modelin hepsinin genel olarak kasasının rengi siyah. Ancak dört yanını çeviren parlak şeridin ve arka kapağının rengi değişiklik gösteriyor. Modeller gri, mavi ve kırmızı. Bu modellerin yan şeritleri parlak gri, parlak mavi ve parlak kırmızı. Bunların arka kapakları ise çok koyu gri, koyu mavi ve koyu kırmızı olarak tasarlanmış. Arka kapağına takılıp çıkarılabilen ince uzun bir de dokunmatik ekran kalemi yer almakta.

5800, bir önde bir de arkada olmak üzere iki kameraya sahip. Arka tarafındaki 3.2 megapixel çok güzel bir kamera. Çekim sırasında küçük ayarlar ile farklı modlarda çekim yapabilme imkânı sağlıyor ve gayet iyi fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Fotoğraflarınızda 3x’e kadar dijital zoom imkanınız var.

Telefonun bir diğer güzel yanı ise kutusunda Nokia’nın bize güzel bir sürprizi olması. Yani demek istediğimiz kutunun içinden çıkan, telefon 8 GB’lık hafıza kartı. Bazen telefon satan yerler telefonların yanında promosyon olarak hafıza kartı verebiliyor ama bu öyle değil, bu tüm 5800 kutularında bulunan bir hediye diyebiliriz. (Bu hafıza kartının olmadığı kutulu telefonları satın almayınız.) Telefonun kendi dahili hafızası ise 81 MB.

5800 ayrıca kablosuz ağlara da rahatlıkla bağlanmanıza olanak sağlıyor. Kolaylıkla kapsama alanı içerisindeki ağları tarayarak, kablosuz ağınıza bağlanıp internetin keyfini çıkartabilirsiniz.

Bir şey yazarken telefonda birçok çeşit klavye mevcut. Hangi tür klavye daha çok hoşunuza gidiyor ise onu kullanabilirsiniz. İster normal bir tuşlu telefon gibi, isterseniz Q klavye ile bir şeyler yazabilirsiniz. Ama güzel bir özelliğinden daha bahsetmek istiyorum. El yazısı seçeneği ile yazılarınızı ekrana normal yazı şeklinde yazabiliyorsunuz ve sizin yazdıklarınızı telefon harf harf algılıyor.

Biraz da diğer bazı teknik özelliklerinden bahsedelim. Nokia 5800’ın yüksekliği 111mm, genişliği 51.7mm, derinliği yani kalınlığı ise 15.5mm’dir. Ayrıca ağırlığı ise 109 gramdır. Dokunmatik ekranı da oldukça büyük ve iyi diyebiliriz. Ekranı 3.2” boyutunda ve 640×360 piksel nHD çözünürlüğe sahip.

Evet, başta da belirttiğimiz gibi kendi gözümüzden ziyaretçilerimiz için “Nokia 5800 XpressMusic” markalı telefonumuzu tanıtmaya çalıştık. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere…

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim