Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Ocak
2012

Facebook Yeni Hesap Çalma Yöntemlerine Dikkat Edin!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: 3 

Böyle bir konu açmak bile üzücü fakat maalesef ki Facebook’un hızla büyümesi ile başkaları tarafından uygulanmaya çalışılan hesap çalma yöntemleri de artıyor. Biz de bu yöntemleri sizlerle paylaşarak bu tuzaklara düşmemeniz için uyarmak istedik. Bu yöntemleri kullanan kişiler de en çok yüksek beğenili facebook sayfalarına göz dikiyorlar. Yaşanmış birkaç olayı sizlere anlatalım.

İlk olayımız şöyle. Bir facebook sayfasının bir paylaşımına bir üye yorum yazıyor. “Bu paylaşımı siz mi yaptınız. Eğer öyle ise bu sayfayı tamamen terkedeceğim!” şeklinde ve sinirli bir izlenim katarak yorumunun yanına da bir link vermiş. Link ilk bakışta facebook’ta yayınlanan bir video izlenimi veriyor. Ama aslında önceki bir yazımızda “Fakebook” dediğim sitelerden biri. (Facebook görünümlü Fakebook adlı yazımıza ulaşmak için: http://weblopedi.net/926-facebook-gorunumlu-fakebook.html ) Tabi verdiği site linkine tıkladığınızda klasik facebook görünümünde bir sayfada hesap adı ve şifre isteme ekranı. Bunu yapan kişilerin amacı hem admini korkutup ne ile suçlanıyorum korkusu ile linkten şifresini çalmak hem de sayfa yüksek beğenili olduğu için diğer üyeler de bu admin ne paylaşmış deyip girsin deyip tuzağa düşürmektir.

Bir diğer yöntem ise şu şekilde. Size mail veya mesaj yolu ile ulaşan kişi sizi bu mesajın facebook tarafından geldiğine inandırmaya çalışıyor. Mesajın içeriğinde hesabınıza şöyle şöyle olmuştur bu nedenle hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir diyor ve size bir link veriyor. Bu linkte ise arkada kullanıcı sözleşmesi tarzı bir şey var inandırıcı kılmak için ve ön tarafta ise klasik olarak karşımıza çıkan kullanıcı adı, şifre ve doğum tarihinin girilmesi istenen ekran. Ama aslında bu sayfa da tamamen hasabınızı çalmaya yönelik bir girişim. Ama şuna da dikkat edin bir gün gerçekten facebook tarafından böyle bir şey de belki gelebilir. Bunu anlamanın bazı yolları var. Mesaj tarafından verilen linkler. Örneğin link apps.facebook.com/… şeklinde ve size şifre soruyor ise bunlara inanmayın. çünkü başındaki apps. bunun facebook tarafından değil üyeler tarafından oluşturulan bir uygulama olduğunu gösterir.

Kısacası aslında asıl yapmanız gereken dikkatli olmak ve her yere kullanıcı adı ve şifremizi girmemek.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

  mehmet

  Oca 30, 2012

  Bilgilendirmen iyi olmus tşkler

  Cevapla

  Yazar

  Şub 01, 2012

  Gerçekten bu yazıyı okuduğum iyi oldu. Yoksa bu hataya düşebilirdim…

  Cevapla

  Mp3

  May 07, 2012

  Güzel bir bilgilendirme olmuş.Teşekkürler

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim