Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Şubat
2012

Şifreniz Yeteri Kadar Güvenli Mi? Şifreniz Ne Kadar Sürede Kırılabilir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Site İnceleme  |  Yorum: Yok  

Şifrelerin önemi her zaman vurgulanır. Gerçekten de şifreler bizler için internet ortamında çok önemli bir yer almaktadır. Yapılan araştırmalar en çok kullanılan şifrelerin 123456 olduğunu gösteriyor. Ama bu tür şifreler kötü niyetli kişiler tarafından çok kolay bir şekilde kırılabiliyor ve ilk denenen şifreler genelde bu tür şifreler oluyor. Benim şifremi kim ne yapsın niye kırsın ki diye düşünmeyin. Her zaman bulunması zor ama akılda kalıcı şifreler üretmek gerekiyor. Peki siz şifrelerinizin ne kadar sürede kırılabileceğini hiç düşündünüz mü? Şifreleriniz ne kadar zor acaba? Eğlenceli bir site ile tanıştıracağız sizi. Site adresi www.howsecureismypassword.net . Bu adreste yer alan çubuğa şifrenizi yazdığınız taktirde size ne kadar sürede kırılabileceğini anlık olarak gösteriyor. Aaa şifremi alacak diye düşünmenize hiç gerek yok. Çünkü siz şifrenizi iletmiyorsunuz sadece anlık olarak yazdığınız şeylerin bir similasyon olarak ne kadar sürede kırılabileceğini görüyorsunuz. Sadece kendi şifrenizi değil bir çok şeyi deneyebilirsiniz. Basit ve güzel bir sistem. Tabi kesin bir rakamdan ziyade yaklaşık olarak veriyor size. Bunu oranlama olarak düşünebilirsiniz. Hackerların bazı yerlerde şifreleri bulmak için kullandıkları özel yazılımlar belirli bir algoritmaya göre şifreleri deneyerek bulma yöntemine gittiği için bu şekilde sayılar ortaya çıkıyor.
Şifrenizi zorlaştırmak için en güzel yöntem 123456, 654321, password, 111111 benzeri anlamlı diziler oluşturmak yerine şifrelerinizin içinde hem harf, hem rakam, hem #+%& benzeri özel karakterler bulundurmaktır. Büyük-küçük harf kullanımı ve şifrenin uzunluğu da önemlidir tabiki. Zaten artık kullanılan çok basit parolalar doğrultusunda örneğin hotmail, facebook gibi siteler kendileri kullanıcıları için bir nebze önlem almaya başladılar ve bazı tür parolaların kullanımını engellediler. Örneğin hotmail 123456 gibi şifrelerin kullanımını engelledi. Ayrıca hotmailde ad-soyad geçmesi de yasak. Bazı sitelerde ise en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir de rakamı şifre içinde kullanmak zorunlu hale getirildi.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim