Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Mart
2012

Dennis Ritchie Kimdir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Dennis Ritchie, adı ile pek ünlü olmasa da teknoloji dünyasına çok büyük katkıları olan bir kişi. Gündeme, Ekim 2011’deki ölümü ile gelen Ritchie’yi tanıyanlar, ölümünün Steve Jobs ile yakın tarihlerde olmasına rağmen kendisinin hatırlanmamasından şikâyetçiler.

9 Eylül 1941 yılında New York’ta doğan Ritchie, Harvard’dan fizik ve uygulamalı matematik’te derece ile mezun oldu. Arkadaşı “Kenneth Thompson” ile birlikte 1968’de çalışmaya başladıkları Bell Laboratuarları’nda çalışmaya başladı. Thompson ile UNIX işletim sisteminin temellerini atan ikili, bu işletim sistemini yazabilmek için yeni bir programlama diline ihtiyaç duyulduğunu düşündüler. Böylelikle C programlama dilini yarattılar. Evet, günümüzde birçok programın temelini oluşturan C++ programlama dili de Dennis Ritchie’nin yaratmış olduğu C dilinden gelmektedir.

C dilinin yaratıcısı olan ve UNIX işletim sisteminde büyük katkısı bulunan Dennis Ritchie, ayrıca C dilinin hala en önemli kitaplarından olarak görülen ve tüm dünyaya bu dili öğreten “The C Programming Language” isimli 1978 yılında ilk olarak basılan kitabın da yazarı. Tanıyanları arasında ayrıca “UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir, ama bu basitliği anlamak için bir dahi olmanız gerekir.” sözü ile de ünlüdür.

Uzun süre sağlık durumu kötü olan Dennis Ritchie, 12 Ekim 2011 tarihinde hayata veda etti. Dünya genelinde Ritchie’yi tanıyan, seven birçok kişi, kendisinin vefatına Steve Jobs’a verilen kadar önem verilmemesinden şikâyetçi. Gerçekten de teknoloji dünyasındaki inanılmaz katkısını görmezden gelmek mümkün değil.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim