Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Mayıs
2012

Sahte Uygulamalara Dikkat!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Android işletim sisteminin tablet bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda oldukça yaygınlaşması ile birlikte bu cihazlar için oluşturulan uygulamalar da oldukça arttı ve artmaya da hızla devam ediyor. Hele ki bazı uygulama ve oyunlar öyle bir başarıya ulaşıyor ki milyonlarca indirme sayısına ulaşabiliyorlar. Bunlardan sadece bir örnek Angry Birds.

Tabi böyle başarı yakalayan uygulamalar kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaya çalışılıyor. Artık yeni yöntemlerinden biri ise Sahte Uygulamalar! Bu kişiler bahsettiğimiz çok ünlü uygulamaların sahtelerini düzenleyerek internet ortamına sürüyor, tabi sahte olduğunu farketmeyenler ise bu tuzağa düşüyor.

Angry Birds, Instagram gibi birçok uygulama bu tür sahte kullanımdan oldukça şikayetçi. Hatta öyle ki bazı sahte uygulamalar Google’ın yakın zamanda Android Market yerine açtığı Play Store’a bile girebiliyor. Her ne kadar önlemler alınmaya çalışılsa da bazen farkedilemiyor. Özellikle kişilerin bu sahte uygulamalara aldanmasının asıl sebebi, bunların adı ile logosu ile orijinaline birebir aynı görünüşte hazırlanması. Ama aslında tüm bunlara rağmen sadece kullanıcıları aldatmaya yönelik hazırlanmış bir tuzak. Google Play, tabi böyle sahte uygulamaların yayılması için yine zor bir yer. Asıl olarak yayılmaları; resmi, orijinal uygulama sayfaları gibi düzenlenen internet siteleri ile oluyor. Buralardan sahte uygulamaları, orjinalleri zannederek kişiler indirdiği zaman tuzağın içine çekilmiş oluyorlar.

Aslında tüm bunlara karşı yapmamız gereken çok basit. Sadece android uygulamalarında değil, tüm program ve uygulamaları indirirken bunları indirdiğimiz sayfaların orijinal ve resmi sayfa veya Google Play gibi sayfaların olduğuna emin olmalıyız. Google Play’den indirirken de biraz inceleyip o şekilde indirmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim