Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Mayıs
2012

Dropbox Online Depolama Servisi!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: Yok  

Bu yazımızda bir online depolama servisi olan Dropbox hizmetini tanıtacağız.

Dropbox Nedir?

Başta da söylediğimiz gibi bir online depolama servisi veya başka bir değişle bir bulut hizmeti olan Dropbox, internet üzerinde kendinize özel bir alan açmanızı ve bu alanda dosyalarınızı depolamanızı, saklamanızı sağlıyor. Bu şekilde de daha sonra herhangi bir yerden  bu dosyalarınıza ulaşabiliyorsunuz.

Dropbox Hakkında

Microsoft’un SkyDrive’ı veya Google’ın Drive’ı gibi arkasında bir dev bulunmayan Dropbox, bulut hizmeti veren siteler arasında oldukça büyük ve sağlam bir yere sahip. Belki de bunun bir nedeni olarak size başta verilen ücretsiz olan düşük olsa da bu alanı bazı şekillerde ücretsiz olarak oldukça fazla yükseltmek de mümkün. Bunu da birazdan anlatacağız.

Öncelikle Dropbox’ı biraz inceleyelim. Kurduğunuz program ile bilgisayarınızda özel bir klasör açılıyor. Buraya dosyalarınızı koyarak çok kolay bir şekilde dropbox’a yollamış oluyorsunuz. Ayrıca dosya indirme, yükleme işlemlerini siteden yapmak isterseniz, o da çok kolay. dropbox.com/home linkinde bulunan kontrol paneliniz oldukça sade ve basit kullanımlı. Her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde yönetebiliyorsunuz; yer alan dosyalara, klasörlere ulaşabiliyorsunuz.

Dropbox, kayıt olur olmaz size 2 GB’lık bir alan veriyor. Bu 2 GB’lık alanı  yükseltmek için birkaç yol mevcut. Öncelikle dropbox.com’a hesabımızla giriş yapıyoruz. Sağ üst tarafta bulunan “Get free space!” yazan linke tıklıyoruz. Burada ücretsiz alan kazanmamız için seçenekler mevcut. Örneğin Refer a friend to Dropbox kısmından çağırıp kayıt olan her arkadaşınız için +500 MB alana sahip oluyorsunuz. Toplamda bu şekilde maksimum 32 arkadaşınızı çağırarak 16 GB alan kazanabilirsiniz. “Get started with Dropbox” seçeneği ile Dropbox’ta atacağınız bir tur için +250 MB, Facebook ve Twitter hesaplarınıza bağlanmanız için +125’er MB, Follow Dropbox on Twitter seçeneği ile Twitter’da Dropbox’u takip etmeniz için +125 MB alan kazanabiliyorsunuz. Bir de son olarak “Tell us why you love Dropbox” seçeneğinde I love Dropbox because (Dropbox’ı seviyorum çünkü) cümlesini 90 karakter ile tamamlayarak da +125 MB ücretsiz alan alabiliyorsunuz.

Yine de yok bu alan benim için çok az, bana yetmez derseniz ücretli seçenekler de mevcut. Aylık 9,99$ veya yıllık 99$ ödeyerek 50 GB alana, aylık 19,99$ veya yıllık 199$ ödeyerek 100 GB’lık alana sahip olabilirsiniz. Ücretli paketleri kullananlar için her arkadaş çağırmada 500 MB yerine 1 GB alan veriliyor. Toplamda yine 32 arkadaş ile 32 GB fazladan alana sahip olabiliyorsunuz.

Dropbox Nasıl Kayıt Olunur?

Dropbox kayıt için öncelikle ana sayfası olan dropbox.com adresine giriyoruz. Kayıt için iki seçeneğimiz var. İster programı yüklemeden önce site üzerinden kayıt yapabiliriz veya programı indirdikten sonra programdan kayıt olabiliriz. Siteden kayıt için sağ üst köşede bulunan Sign in butonuna tıkladığımızda açılan pencerede bulunan “Create an account” linkine tıklıyoruz. Bu link bizi hesap oluşturacağımız formun olduğu dropbox.com/register sayfasına yönlendirecektir. (Yani isterseniz direk bu linkten de girebilirsiniz.) Bu formda First name kısmına adımızı, Last name kısmına soyadımızı ve Email kısmına da e-posta adresimizi yazıyoruz. Password kısmından da giriş yaparken kullanacağımız şifremizi belirliyoruz. Son olarak “I agree to Dropbox Terms” kısmındaki şartları kabul ettiğimizi belirttikten sonra Create account butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Bundan sonra direk Download sayfasına yönlendirileceğiz ve bilgisayarımıza indirmek için dosya çıkacaktır. Buradan bilgisayarımıza kaydedebiliriz. Bilgisayarımıza yüklemek için setup dosyasını açıyoruz. Karşımıza iki seçenek çıkacak. Eğer önceki belirttiğimiz şekilde hesap henüz almadı iseniz “I don’t have a Dropbox account” şıkkını, eğer hesap aldıysanız “I already have a Dropbox account” seçeneğini seçip Next butonuna basıyoruz.

Birinci seçenekte olanlar kayıt için bilgilerini belirliyorlar, ikinci seçenekte olanlar ise kayıt oldukları Email adreslerini ve belirledikleri şifreleri giriyorlar. Daha sonra Computer name: yazan kısımdan bu yüklediğimiz bilgisayara bir ad veriyoruz. Örneğin; Benim Bilgisayarım, Laptop, Masaüstü gibi isimler verebiliriz. Daha sonra ücretsiz alanınız olan 2 GB’ı seçmeyi mi yoksa 50 GB veya 100 GB’lık paketleri mi istediğinizi soruyor. Free yani ücretsiz olan 2 GB’lık seçenekle devam edebiliriz. Birkaç adım bize genel bir tanıtım yaptıktan sonra yükleme işlemi tamamlanacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim