Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Mayıs
2012

Google Özel Arama Motoru Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Webmaster  |  Yorum: 8 

Google’ın belki de arkalarda bıraktığı servislerinden birisini tanıtacağız sizlere: Google Özel Arama Moturu.

Arkalarda bıraktı dememizin sebebi en başta hala çok uzun zamandır var olan bu sistemde hala beta yazısını görmemiz. Bunun dışında ise hedef kitlesine yani temelde websitesi sahiplerine hedeflediği kadar ulaşamadı da demek mümkün. Biraz olumsuz bir şekilde başlasak da yine de Google Özel Arama servisi fikir olarak güzel bir imkan sunuyor. Biz de genel hatları ile bu servisin ne olduğunu tanıyacağız. Yazımızın sonunda da weblopedi.net için oluşturduğumuz bu arama motorunu canlı olarak görebilirsiniz!

Google Özel Arama Servisi, sitenize kendinizin özelleştirebildiği bir arama motoru eklemenizi sağlar. En büyük özelliklerinden birisi de bu arama motorunun istediğiniz sitelerde arama yapmasını sağlamanızdır. Yani sitenize bu arama motorunu eklediğinizde aranan kelime veya kelime grubu ile ilgili sonuçların hangi sitelerde aranacağını belirleyebiliyorsunuz. Temelde çalışma prensibi tabiki Google üzerinden. Yani oluşturduğunuz bu özel motorunda arattığınız kelime veya kelime grubu, aratılan sitenin Google’da indexli sayfalarında aranıyor. Google’da indexli olmayan sayfalarınız bu özel arama motorunda da gözükmez.

Bu servise ulaşmak için kullanabileceğiniz adres: http://www.google.com.tr/cse . Burada Özel Arama Motoru Oluştur butonu ile başlayabiliyorsunuz. İlk açılan ekranda oluşturacağınız bu arama motorunun adını, açıklamasını ve hangi sitelerde arama yapacağını belirliyorsunuz. Bunlar dışında kullanacağımız sürümü de seçiyoruz. Bunlardan Standart sürüm ücretsiz, Site Search isimli sürüm ise ücretlidir. Ücretsiz sürümde google reklamları yer alıyorken, Site Search isimli sürümde ise bu reklamları kaldırabilmektesiniz. İkinci adıma geçtiğimizde arama motoru çubuğunun tarzını belirleyebiliyoruz. Dilersek hazırlardan birini seçebilir veya kendimize göre özelleştirebiliriz. Üçüncü ve son adımda ise bu arama motorunu sitemize ekleyebilmemiz için bir kod veriyor.

Siteleriniz için değişik bir deneyim sağlayabilen bu servisi dilerseniz siz de deneyebilirsiniz. Sizin için aşağıya bu arama motorunu yerleştirdik.

 

Loading

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

8 Yorum Yapılmış!

  TUNA demirci

  Tem 01, 2012

  özel arama motorunun iptali ve kaldırılması hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

  Cevapla

  sevim şahin

  Tem 31, 2012

  ya bu google özel aramayı nasıl iptal edebiliriz.acil yardım lütfenn

  Cevapla

  Weblopedi

  Tem 31, 2012

  Google Özel Arama kutusunu eğer sitenizden kaldırmak istiyorsanız kodu kaldırmanız yeterli fakat sorduğunuz başka bir durum ise daha ayrıntılı açıklayabilirsiniz.

  Cevapla

  fatih demirkol

  Eyl 29, 2013

  özel arama motoru aldığımızda bundan sadece bizmi aramalar yapabiliyoruz.yoksa ülkenin neresinden girilirse girilsin aramalarda sayfamız popüler siteler gibi ilk sıradamı gösteriliyor.yani sahibinden sanalpazar gibi her aramada her sözcükte ilk sırada çıkıyormuyuz.mesala ev yazıldığında bizim site çıkarmı aramalarda.sayfam ilan sayfası tüm ilgili aramalarda (sahibinden veya ev-araba-arsa)gibi yazılan herşeyde çıkmasını istiyorum.şimdiden teşekkür ederim ilginizden dolayı.

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Eyl 29, 2013

   Merhabalar,
   Özel arama motorları 2 farklı şekilde çalışıyor ancak bu sizin düşündüğünüz şekilde pek değil maalesef. Özel arama motoru demek, örneğin Google’ın arama motorunu kendi sitenize yerleştirebilirsiniz ve arama sonuçlarını kendi sitenizde gösterebilirsiniz demek oluyor.

   1. şekil şöyle: Özel arama motorunu sitenize yerleştirmeden önce ayarlarda aramayı tüm web için belirlerseniz insanlar arama yaptıklarında Google’da ne buluyorlarsa sizin yerleştirdiğiniz arama motorunda da onu bulurlar. Yani kendinizi öne çıkarma durumunuz pek olmaz.

   2. şekil şöyle: Özel arama motorunu seçerken ayarlardan aramayı tüm web’de değil de yalnızca benim sitemde de yap diyebilirsiniz. O zaman da sitenize yerleştirdiğiniz bu özel arama motorunda arama yapan kişiler, sizin sitenizin Google’da indekslenen sayfaları arasından arama yapmış oluyor. Yani sadece sizin sitenizden arama yaparlar.

   Dediğiniz gibi sadece önde çıkmak için yani kendi sitenize özel arama motoru oluşturmanız pek faydalı olmayabilir bence. Çünkü o arama motorunu çok fazla kişinin kullanacağını sanmıyorum. Önemli olan asıl Google’da üst sıralarda çıkmaktır. Yani insanlar sizi Google.com.tr’ye girerek Yandex.com.tr’ye girerek bulmalılardır. Bunun için de SEO yöntemleri giriyor tabi devreye.

   Cevapla

  fatih demirkol

  Eyl 29, 2013

  teşekkür ederim beni büyük bir yanılgıdan kurtardınız.günlük siteme giren sayısı ortalama 150-250 oluyor.bunlardan tekil olan ise 125-170 oluyor.site 25 günlük olmasına rağmen google analistikte 6250 ziyaretçi gösteriyor.programcım iyi bir seo çalışmamız var olduğunu söylüyor.yinede destek almam lazımmı.yoksa beklemelimiyiz.fakat hala bir site haritası ekleyemedik.eklemeye çalıştık ekledikte fakat html veya boş site uyarısı aldık.programcı ilk defa karşılaşıyorum böyle bir sorunla diyor.txt yüklememize rağmen neden yapamıyoruz biz site haritasını.ayrıca google 40 tarama yaptığını belirtiyor.sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim.ilginizden ötürü teşekkür ederim.

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Eyl 29, 2013

   25 günlük bir siteye göre bu ziyaretçi sayıları iyi. Ancak bir ilan sitesi için bu sayılar yeterli değil tabi. Çünkü ilan sitelerinde aslolan ilanların artması ve o ilanlara dönüşün fazla olmasıdır. Yani 1000 kişi ziyaret etse belki ilandaki kişiye ulaşacak olan 1-2 belki 10 kişi çıkar günde. Bunu arttırmak lazım.

   SEO’ya gelince SEO’nun sonu yoktur. Programcınız ne gibi çalışmalar yaptı bilmiyorum ama yazılımınız konusunda SEO yeterli kalmamalıdır ama tabi sürekli SEO yapacağız diye de acele edilmemelidir bu ilk başlarda. SEO çok derin ve büyük bir konu o yüzden en iyisi araştırmalar yapmanızdır. Bu, aklınızda daha net fikirlerin oluşmasını sağlar. Her SEO tavsiyesi doğru değildir fakat her SEO tavsiyesini dinlemek gerekir. Araştırırken ne gibi tavsiyeler vermişler bakabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda reklamlar, tanıtım yazıları verebilirsiniz başka sitelere.

   Site haritası için sorununuzu pek anlamadım ben de ama txt demişsiniz, site haritasının uzantısı txt olmaz, xml şeklinde olur. Orda mı bir sorun var başka mı bilemiyorum. 500 sayfaya kadar şöyle bir servis var: http://www.xml-sitemaps.com/ Bunu kullanarak 500 sayfaya kadar bir site haritası çıkartabilirsiniz isterseniz.

   Cevapla

  abdullah arslan

  May 06, 2014

  bende de google aram kısmına birşey yazınca özel arama motoruna dönüşüyor. ama ben normal google kullanmak istiyorum. özel arama motorundan çıkıp normal google nasıl dönebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada web sitem gibi birşey yok normal internet kullanıcısıyım

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim