Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Mayıs
2012

Google Reader Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Google’ın sağladığı güzel hizmetleri tanımaya, tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ise tanıtacağımız Google servisi ise Google Reader!

Google Reader’ı anlatmaya başlarken ilk önce RSS, RSS beslemeleri nedir bundan kısaca bahsetmek istiyorum. RSS, kısaca web sitelerinin içeriklerinin yeniden eskiye doğru kısa kısa sıralandığı bir sayfa denebilir. Bir diğer değişle örneğin bir blog sitenize girdiğiniz tüm yeni içerikler sırası ile bu sayfada gözükür. Genellikle sitelerde /feed veya /rss şeklinde ulaşılabilir. Yani örneğin sitemizin rss sayfası, http://weblopedi.net/feed şeklinde ulaşılabilir. Bu RSS sayfaları sitelerin takibini kolaylaştırır, ilgimizi çeken yeni içerikleri takip etmemizi sağlar.

RSS’yi anlatmamızın tabiki bir sebebi vardı. Google Reader, bize RSS beslemelerini bir arada tutmamız için yardımda bulununan bir sistem. Bu Google hizmeti sayesinde bir veya birden fazla sitenin birden rss beslemelerini tek bir ekrandan takip etmemiz mümkün.

Google Reader’ın sayfasına ulaşabilmek için bu linki kullanabilirsiniz: http://www.google.com.tr/reader/ . Girdiğimizde zaten Türkçe olan ekranın oldukça kullanışlı olduğunu görüyoruz. Burada Solda yer alan ABONE OL butonunu kullanacağız. Bu butona bastığımızda açılan ekranda sitelerin biraz önce belirttiğimiz gibi RSS sayfalarının linklerini giriyoruz. Örneğin weblopedi.net için weblopedi.net/feed yazmanız yeterli. Daha sonra Ekle tuşuna bastığımızda bu RSS’ye abone olmuş oluyoruz. Bu şekilde birden fazla siteye abone olmamız mümkün.

Bu servis sayesinde birçok sitenin birden RSS beslemelerini kullanarak içeriklerini takip edebiliyoruz, yeni yazılarından haberdar olabiliyoruz. Hem de hepsini tek bir ekranda toplamış oluyoruz. Ayrıca beğendiğiniz içerikleri dilerseniz yanındaki yıldız simgesine tıklayarak Yıldızlı öğeler olarak belirleyebiliyorsunuz. Bu şekilde yıldızlı olarak işaretlediğiniz içeriklere bir arada ulaşabiliyorsunuz.

Google Reader servisinin sizlere iyi bir deneyim yaşatmasını diliyorum. Ben de daha ayrıntılı bir şekilde inceleyerek kullanmayı deneyeceğim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim