13

Haziran
2012

İndireceğiniz Dosyaları Download Sitelerinde Arayın!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: Yok  

Herkes internetten zaman zaman dosya indirir. Bir dosyayı, örneğin bi programı, indireceğimiz zaman eğer var ise Google’dan program ismini yazarak resmi sitesini bulup oradan bilgisayarımıza yüklemek en iyisidir. Fakat bu şekilde resmi sitesini bulamadıklarınızı veya başka türlü ihtiyacınız olan dosyaları bilgisayarınıza yüklemek için en büyük diğer bir seçenek ise dosya barındırma servislerinden indirmek. Bu tür sitelere dosya yüklemek de indirmek de genel olarak kolay ve pratik olduğu için bu servisler sıklıkla tercih ediliyor, genellikle forum sitelerinde de linkleri paylaşılıyor. Fakat Google’da bu tür linkleri aradığımız zaman bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Örneğin linkler geçersiz olabiliyor.

Böyle bir dosyayı Google’da aramak yerine tüm dosya barındırma servislerinde (Örneğin Rapidshare, Hotfile, 4share gibi) bulunan dosyalar arasında bir arama yapmaya ne dersiniz?

Bu tür bir hizmeti bize sunan site FilesTube. Ana sayfasına filestube.com adresinden ulaşabileceğiz sitede direk arama çubuğuna aradığınız dosyanın adını yazarak arama yapabiliyorsunuz. Bunu yapmadan önce dilerseniz “All” yazan yerden aramayı daraltmak adına özel olarak bir uzantı seçebilirsiniz. FilesTube; size aralarında 4shared, Rapidshare, Mediafire, Uploaded, Filefactory, Netload, Hotfile, Depositfiles ve Uploading gibi 50’den fazla dosya barındırma servisinde arama yaparak bulduğu alakalı sonuçları aktarıyor. Bu sayede aradığınız dosyayı kolaylıkla bulabiliyor, doğru olan ve dilediğiniz herhangi birini indirebiliyorsunuz.

Arama yaparken aradıklarınızı daha iyi bulmak için mümkün olduğunca az kelime girmeye, fazladan indir, yükle gibi kelimeler belirtmemeye dikkat etmelisiniz.  Fakat örneğin bir dosyanın versiyonunu belirterek aramak da size daha net sonuçlar verecektir.

Başta da söylediğimiz gibi örneğin bir programı veya yazılımı resmi sitesinden indirmek her zaman daha iyidir. Çünkü özellikle bu tür dosyalarda sahtecilik olduğu gibi dosyalar virüslü de çıkabilmekte.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim