Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Temmuz
2012

Fake Profillere Dikkat! Sahte Hesaplar Nasıl Anlaşılır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook  |  Yorum: 8 

Facebook’ta dünya genelinde yer alan fake yani bir başka deyişle sahte profiller oldukça fazla aslında. Bu sayı Türkiye’de de öyle. Öncelikle fake profiller neden açılıyor şeklinde bir soru sorarsak, farklı nedenleri görebiliyoruz. Bazıları sadece eğlenmek amaçlı açabiliyorken, bazıları ise ünlülerin isimleri ile açtıkları hesaplar ile kişileri kandırarak ünlüler gibi davranmaya çalışıyorlar. Bazıları, belki de en çok karşımıza çıkan şekli ise reklam amaçlı açılan profiller. Bu tür profillerde genellikle güzel bir kız fotoğrafı ve sahte bir kız ismi ile açılan profiller karşılarına gelen herkesi arkadaş olarak ekleyerek maksimum arkadaş ve abone sayısına ulaşmaya çalışıyorlar. Daha sonra bu profillerde çeşitli ürünlerin, çeşitli web sitelerinin veya çeşitli Facebook sayfalarının reklamları yapılarak bu reklamların çok fazla kişiye ulaşması amaçlanıyor.

Fake profiller; bazı yazılımlar ile otomatik olarak açılabilirken, yazılım yerine kişiler tarafından manuel olarak açılanları da vardır. Sahte profillerin açılmasını önlemek amacıyla Facebook bazı önlemler almaya çalışsa da tabiki hepsini önleyemiyor ve sahte profiller dolaşabiliyor. Aslında Facebook’ta yer alan sahte profilleri anlamak genellikle kolaydır. Örneğin devamlı bir Facebook kullanıcısı nasıl profilini dolduruyor, nasıl paylaşımlar yapıp çokça vakit geçiriyorsa, sahte profillerde bu tür şeyler genellikle yoktur. Yani örneğin okuduğu, çalıştığı yerler genellikle doldurulmaz, doldurulsa da aralarında uyumsuzluk yer alabilir. Facebook profillerine genellikle ekledikleri fotoğraflar çok az sayıdadır, birden fazla fotoğraf varsa da bu fotoğraflardaki kişiler bile birbirinden farklı olabilir. Duvarlarında durum güncellemeleri ve paylaşımlar çok fazla yer almaz. Bu tür şeyler gerçek profillerde de olabilse de, sahte profillerde çok sıklıkla rastlanan şeylerdir.

Bu tür şeylere kanmamak için tanımadığımız kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini kabul etmemeli, tanıma ihtimalimiz olsa da öncelikle mesaj yardımı ile iletişime geçmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

8 Yorum Yapılmış!

  başak yücal

  May 13, 2014

  benim bir arkadaşım fazla paylaşım yapmıyor profilinde sevdiği grubun resmi var rizede oturuyo acaba onun hesabı da fake mi

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   May 13, 2014

   Kesin Fake diyemeyiz. Böyle bir kişi de gerçekten var olabilir fakat kendine dair hiçbir resim paylaşmayan, kişisel yaşamı ile ilgili çok paylaşım yapmayan hesaplar fake olabilir diyoruz. Hiçbir hesap için kesin yargı koyamayız. İncelemek lazım.

   Cevapla

  Melis Demir

  Eyl 07, 2014

  Bildiğimiz Gibi Yeni Ünlenmiş Olan Ask.fm Diye Bir Site Var Burada Genellikle Ünlüler Olmadığı İçin İsimlerine Hesap Açıp Fotoğraflarını Kullanıp Ayrıca Gerçeğiz Diye Kandırıyorlar. Bu Hesapların Sahte Olduğunu Ortaya Nasıl Çıkarabiliriz.

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Eyl 07, 2014

   Ortaya çıkarmamız pek mümkün değil ancak ünlü kişi bu hesap bana ait değil diyerek hesapları yalanlayabilir. Ya da bir ünlünün ask.fm hesabı varsa eğer resmi olarak varsa kişisel internet sitesinden ya da diğer resmi sosyal ağlarından duyurur. Buralarda yoksa, buralarda yalanlanıyorsa sahte diyebiliriz.

   Cevapla

  Hüseyin hasançebi

  Eki 16, 2014

  ben 1990 doğumlu artvın borçkalı sezen arslandiye bir kıazla mesajlaşıyorum bir yıl önce bir sorunu vardı cevapladım o zaman bana yazdı aradan bir yıl geçti telkrar yazdı trabzona taşındığını söyledi bir kaz defa mesajlaştık kurban bayramında facesi dondu tekrar açıldı ama şimdide kendisiyle görüşemiyorum bir başkasının hesabı çalınıp sahte hesapta olabilirmi

  Cevapla

  Emre

  Mar 06, 2015

  Merhaba ben şunu sormak istiyorum.. Biri benim instagramdaki fotoğraflarımı beğendi tam olarak fake mi değil mi bilmiyorum ama baya bi resimleri var türkiyede yaşadığını yazmış ama yabancıya benzıyor googleda resmini aradım yani ünlü mü diye ama sonuç çıkmadı sanırım ünlü değil.. O resimdeki insanın kim olduğunu nasıl bulabilirim bir bilginiz var mı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla

  Çisil çetin

  Nis 13, 2015

  Instagramda fake bir Hesabı nasıl anlarız ve nasıl kapatabiliriz

  Cevapla

  İsimsiz

  May 16, 2016

  Fake olanlar kendi videosunu paylasabilirlermi ?

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim