mobilamca.com

15

Temmuz
2012

Fake Profillere Dikkat! Sahte Hesaplar Nasıl Anlaşılır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook  |  Yorum: 2 

Facebook’ta dünya genelinde yer alan fake yani bir başka deyişle sahte profiller oldukça fazla aslında. Bu sayı Türkiye’de de öyle. Öncelikle fake profiller neden açılıyor şeklinde bir soru sorarsak, farklı nedenleri görebiliyoruz. Bazıları sadece eğlenmek amaçlı açabiliyorken, bazıları ise ünlülerin isimleri ile açtıkları hesaplar ile kişileri kandırarak ünlüler gibi davranmaya çalışıyorlar. Bazıları, belki de en çok karşımıza çıkan şekli ise reklam amaçlı açılan profiller. Bu tür profillerde genellikle güzel bir kız fotoğrafı ve sahte bir kız ismi ile açılan profiller karşılarına gelen herkesi arkadaş olarak ekleyerek maksimum arkadaş ve abone sayısına ulaşmaya çalışıyorlar. Daha sonra bu profillerde çeşitli ürünlerin, çeşitli web sitelerinin veya çeşitli Facebook sayfalarının reklamları yapılarak bu reklamların çok fazla kişiye ulaşması amaçlanıyor.

Fake profiller; bazı yazılımlar ile otomatik olarak açılabilirken, yazılım yerine kişiler tarafından manuel olarak açılanları da vardır. Sahte profillerin açılmasını önlemek amacıyla Facebook bazı önlemler almaya çalışsa da tabiki hepsini önleyemiyor ve sahte profiller dolaşabiliyor. Aslında Facebook’ta yer alan sahte profilleri anlamak genellikle kolaydır. Örneğin devamlı bir Facebook kullanıcısı nasıl profilini dolduruyor, nasıl paylaşımlar yapıp çokça vakit geçiriyorsa, sahte profillerde bu tür şeyler genellikle yoktur. Yani örneğin okuduğu, çalıştığı yerler genellikle doldurulmaz, doldurulsa da aralarında uyumsuzluk yer alabilir. Facebook profillerine genellikle ekledikleri fotoğraflar çok az sayıdadır, birden fazla fotoğraf varsa da bu fotoğraflardaki kişiler bile birbirinden farklı olabilir. Duvarlarında durum güncellemeleri ve paylaşımlar çok fazla yer almaz. Bu tür şeyler gerçek profillerde de olabilse de, sahte profillerde çok sıklıkla rastlanan şeylerdir.

Bu tür şeylere kanmamak için tanımadığımız kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini kabul etmemeli, tanıma ihtimalimiz olsa da öncelikle mesaj yardımı ile iletişime geçmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  başak yücal

  May 13, 2014

  benim bir arkadaşım fazla paylaşım yapmıyor profilinde sevdiği grubun resmi var rizede oturuyo acaba onun hesabı da fake mi

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   May 13, 2014

   Kesin Fake diyemeyiz. Böyle bir kişi de gerçekten var olabilir fakat kendine dair hiçbir resim paylaşmayan, kişisel yaşamı ile ilgili çok paylaşım yapmayan hesaplar fake olabilir diyoruz. Hiçbir hesap için kesin yargı koyamayız. İncelemek lazım.

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

       

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim