Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Ağustos
2012

Android Telefonunuzu Hızlandırın!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Google, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Android işletim sistemi, temizlik ve bakım yönünden Windows tarzında bir işletim sistemi olmadığından, geniş kapsamlı olarak temizlik yapılması gerekli değil. Google Play’de bulunan Android Defrag Pro tarzındaki depolama alanınızı birleştirdiğini söyleyen uygulamalar işinizi görmeyecektir. SSD diskler birleştirme ihtiyacı hissetmezler, çünkü verilerini gereken şekilde kendileri sıralayabiliyorlar. Ayrıca, Task Killer gibi, bütün uygulamalarınızı kapatarak telefonunuza hız kazandırdığını belirten uygulamalar da, hızlandırmak bir yana yavaşlatabilmektedirler. Android cihazların hızlandırılması ile ilgili bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Cihazınızın giriş ekranında bulunan bazı widget ve canlı duvar kâğıtları belli oranda yavaşlatabilirler. Bu tarz giriş ekranları geçiş hızını azaltabildiği gibi, cihazınızın pil ömrünü de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle giriş ekranlarınızı optimize etmeniz faydalı olur. Bazı durumlarda uygulamalar bütün işlemci gücünü kullanabiliyorlar. Bu gibi durumları ve uygulamaları Watchdog Task Manager gibi bir uygulama ile bulabilirsiniz. Görevini sonlandırdığınız halde hala işlemciyi kullanmaya devam eden sorunlu uygulamayı cihazınızdan kaldırmalısınız.

Android sisteminin eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız, yeni ve farklı bir tarayıcı yükleyerek cihazınızın hızını arttırmanız olanaklar dahilindedir. Android işletim sisteminin içindeki web tarayıcısı yalnızca işletim sisteminin güncellenmesiyle yenilenebiliyor. Gingerbread sürümü gibi eski sistemlerde Firefox’un son sürümü oldukça hızlı çalışmakta. Android 4.0 kullananlar Chrome tarayıcısını rahatlıkla kullanabilirler. Hızı düşük olan telefonlarda Opera Mini uygulaması olumlu performans sağlayabilir.

Android cihazınızı, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki gibi Overlock yaparak hız sağlayabilirsiniz. Overlock etmenin cihazınızı daha fazla ısıtabileceğini ve bozabileceğini de belirtmek gerekir. Android’in daha yeni sürümlerini kullanmanız da önemli bir ayrıntı. Mesela, Android 4.1 Jelly Bean eski sürümlere nazaran daha hızlı tepki verebilmekte. Cihazınızı açarken hangi uygulamaların otomatik olarak açılacağını ücretli bir uygulama olan Autostarts uygulamasıyla yöneterek, daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim