Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ağustos
2012

Google Earth’te Az Bilinen 4 Uygulama

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Google’ın ünlü harita yazılımı Google Earth ile oyun oynamak, 3 boyutlu yapıların içinde gezinmek, uçuş simülasyonu ile uçuş keyfi yaşamak mümkün. Google Earth, bu yapılanların daha fazlasını yapma imkanı da sağlıyor. Google Earth’ün az bilinen diğer 4 uygulamasını kısaca anlatmak gerekli.

Tarihi ve Medeniyetleri İzleyin

Dünya üzerindeki nüfusun hızlı artışı ve çoğalması, zamanımızda takip edilebilecek en ilginç şeylerden birisidir. Bunları Google Earth ile net bir şekilde izlemeniz çok kolay. Uygulamadaki Historical İmagery aracını çalıştırıp, sol üstteki tarih çubuğunu kullanarak, nüfusun nasıl ve hangi hızla arttığını inceleyebilirsiniz. Tarihi geriye doğru alıp incelediğinizde, baktığınız alandaki binaların yok olduğunu, alanların çoğunluğunda ağaçların ve çalıların oluştuğunu görmeniz mümkün. 10 yıldan daha eski bir tarihe gittiğinizde yeni binaların, mağazaların ve plazaların ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Güneşin Doğuşunu ve Batışını Seyredin

Google Earth’de bulunan View > Sun sekmesi altındaki, Sun aracını kullanıp gündoğumunu ve günbatımını izlemeniz mümkün. Bu araçla elde edilecek olan veriler, bir yapı inşa edilirken ya da avcılar için yararlı olabilir.

Cetvel Aracı

Google Earth’teki Tools > Ruler sekmesinin altında olan cetvel aracı kullanılarak, gitmeyi tasarladığınız yolun, gideceğiniz yerle arasındaki mesafesini tam olarak hesaplamanız mümkün. Cetvelle oluşturacağınız çizgiyi, istediğiniz kadar noktadan belirleyebilir ve tam uzunluğu hesaplayabilirsiniz.

Gökyüzünü Seyret ve Keşfet

Astronomi merakınız varsa ya da bir astronom iseniz, View > Explore > Stars uygulamasını açmalısınız. Bu özellik sayesinde, yeryüzünde dolaşabildiğiniz gibi, gökyüzünde de dolaşabilir ve onu keşfedebilirsiniz. Aynı yeryüzünde sağladığı uygulamada olduğu gibi ilerlemek, incelemek istediğiniz galaksileri ve gezegenleri çift tıklayarak, daha detaylı ve yakından görebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim