Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Ağustos
2012

Windows 8’in Gelişi Masaüstünün Sonu Mu?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Yazılım devi Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in ve yeni Metro arayüzünün ortaya çıkması, bilinen ve alışılageldik Windows masaüstünün sonunun geldiği şeklinde yorumlanıyor. Gartner şirketi’nin yayınladığı Windows 8 bildiklerimiz değiştiriyor adlı raporuna bakılırsa, masaüstü ve alışılagelen uygulamaların sonu gelmekte, bu uygulamaların yerini de Metro arayüzü ve Windows RT tabanlı cihazlar almaktadır.

Gartner’e göre Windows 8, Windows için çok büyük bir güncellemeden daha ziyade teknolojik bir sıçramayı ifade ediyor. Teknolojik anlamda bu tür sıçramalar fazla görülmüyor ve buna benzeyen en son gelişme DOS sisteminden Windows NT teknolojisine geçişte yaşanmıştı. Otoritelerin yaptıkları açıklamalara göre, kullanıcı bilişimi arenası hızla değişiyor. Kişisel bilgisayarlar, bilişim dünyasında halen önemli bir unsur olsalar da, artık insanlara hizmet ve uygulamalar sağlayan alternatifsiz cihazlar değiller. Akıllı telefonlar ve tabletler hızla daha çok kişinin öncelikli cihazları olarak yerini alıyor ve bu cihazların çoğunuluğu da Microsoft haricindeki üretici firmalardan geliyor.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, Windows RT’yi yeni geliştirmeleri yürütüleceği önemli stratejik platformu olarak belirlese de, Gartner şirketine göre, kullanıcıların birçoğu 10 yıl ya da daha uzunca bir süre Win32 uygulamalarını kullanmayı sürdürecekler. Windows 8 işletim sistemine geçen firmalar, önceki uygulamaları bilgisayar masaüstünde kullanmaya devam edecekler. Gartner’ın ortaya koyduğu projeksiyona göre, 2020 yılında Win32 kullanıcılarının büyük çoğunluğunun zamanının yüzde 10’dan daha az bölümünü Win32 uygulamalarına harcayacağı, asıl uygulamaların odak noktasının Metro uygulamaları olacağı şeklindedir. Windows masaüstü uygulamaları ve eski Windows yazılımları, sonradan çıkacak olan Windows yayınları ile birlikte düşeceğini tahmin eden Gartner, firmalara Win 32 uygulamalarını geliştirmeyi düşünmemelerini ve Metro uygulamasına geçmelerini öneriyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim