Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Eylül
2012

Windows’un Outlook.com İhtiyacı?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Microsoft  |  Yorum: 1 

Bir süredir birçok yerde Windows’un bambaşka adımı outlook.com konuşuluyor, tartışılıyor. Windows internet aleminin en büyük ücretsiz mail servisi Hotmail’e sahip iken neden bu servisi kapatıp yerine kendini temsil eden mail hizmeti olarak outlook.com’u sürdü, neden böyle yepyeni bir yapıya ihtiyaç vardı?

Mail adresleri resmen internetin alt yapısına çok sağlam bir şekilde yerleşti. Zamanla gelişen mail sistemleri ile tüm internet bunların üzerine kuruldu diyebiliriz. Her üyelikte, her işlemde, her türlü iletişimde bir mail adresine ihtiyacımız var. Hotmail de kişilere ücretsiz mail sağlayan en eski servislerden bir tanesi. Birçok kaliteli site mail servisi sunmaya çalışsa da birçoğu yeterli düzeye ulaşamadı, birçoğu elendi. Hotmail tüm bunlara rağmen hızlı yükselişini sürekli devam etti.

Kullanıcılar açısından en çok tercih edilen mail sistemi konumuna gelen Hotmailde kullanıcıların çoğunluğunun birden fazla mail adresi var. Hatta birçok farklı ihtiyaç için onlarca hotmail hesabı açanların sayısı hiç az değil. İşte bu durum hotmail’in kötü bir prestije sahip olmasına neden oldu. Özellikle Google bu işe el atıp Gmail sistemini sağlam şekilde ortaya koydu ve Gmail; hotmail’e büyük bir rakip olarak ortaya çıktı. İnsanlar arasında anlaşılamayan bir yaygınlıkla aslında hotmail’in hiçbir saygınlığı, ciddiyeti yoktu. Örneğin ticari görüşmelerde hotmail sahibi olan kişiler için bir prestij kaybı durumundaydı ve bunun yerine gmail kullanıcılarına diğer kişiler üzerinde bir resmiyet, bir ciddilik ve bir prestij katıyordu.

Hotmail’i satın almış olan Microsoft; bazı geliştirmeler yapsa da hotmail üzeride çok değişikliğe gitmedi ve sonunda hotmail üzerindeki kötü izlenimi yıkmak için mail sistemini baştan kurmayı tercih etti. Microsoft; hotmaili değiştirerek değil; alt yapısını, tasarımını, tüm şeklini ve işleyişini baştan kurdu.

İşte aslında kısaca anlatmak gerekirse Outlook.com’u çıkartan Hotmail’in üzerindeki kötü fikirlerle devam etmeme ve bunları geride bırakma isteği oldu.

Daha ilk günlerinde bile inanılmaz şekilde talep gören Outlook.com, Gmail gibi sağlam bir rakip karşısında nerelere gelir bilemiyoruz, zamanla bunu göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Balevim

    Oca 27, 2013

    Çok Güzel bir konu ve izleniminiz gerçekten doğru…

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim