Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Eylül
2012

Google İle Facebook’un Savaşı!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Uzun süredir Facebook ile Google arasında sürüp gelen büyük bir savaş var. Bu savaş internete ve bizlere sahip olmanın, bizler hakkında her şeyi bilmenin, interneti yönetmenin rekabeti, yani savaşı. Evet, şu anda internetin en büyük iki devi Google ve Facebook, interneti tekellerine almak için, diğerini alaşağı etmek için çabalıyor. Bizlere, yani internet kullanıcılarına hakim olmak için uğraşıyorlar.

Aslında Google ve Facebook’u ayrı ayrı düşündüğümüz zaman ikisinde de ilk akla gelen şeyler, yani bunların temelleri birbirinden çok farklı. Birisi aslında internette aramalar yapmamızı sağlayan, web sitelerinin aradığımız konuyla ilgili sayfalarını bulmamızı sağlayan bir arama motoru; diğeri ise internette hoşça vakit geçirmemizi sağlayan, “arkadaşlarımızı bulmamıza” yardım eden, iletişimimizi güçlendiren bir sosyal ağ. Temelleri farklı olsa da aradaki savaşı başlatan ikisinin de rahat durmaması ve tüm internete hakim olmaya çalışması. Aslında tek ve masum bir amaçları var: tüm internet kullanıcıları her an kendilerini kullansın! Bu amaç ile Google da Facebook da birçok farklı özellik, yenilik kurarak diğerine pay vermemeye çalışıyor.

Google, en büyük atağını Facebook’u yıkma düşüncesi ile Google+ ismini verdiği sosyal ağı kurarak yapmaya çalıştı. Başarılı oldu mu dersek, büyük bir hüsrandan başka bir şey değildi aslında! (Neden başarılı olamadığı hakkında düşüncelerimi bir önceki yazıda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışmıştım. Bkz: Google+ Neden Başarılı Olamadı? ). Google’ın bu atağında büyük bir başarı elde edebileceği düşünülmüş olsa da hiç öyle olmadı ve Facebook sürekli üye sayısını arttırmaya devam ediyor. Her ne kadar son zamanlarda borsadaki çok aşırı değer kaybından bahsedilse de (%50’lere kadar düşüşler söz konusu.) Facebook hiç durmadan ilerlemeye devam ediyor. Çevremizi bile düşünecek olursak Facebook hesabı olmayan kaç kişi var? Tek tük 3-4 kişi çıksa da bir bakıyoruz bir süre sonra hadi ben de Facebook’a girdim diyor. Peki Google+’ı üye olmayı bırakın, duyan, haberdar olan kaç kişi var?

Evet, Google’ın başarısız olduğu bir sosyal ağ atağı olsa da Google’ın da hakkını yememek lazım. Şu anda internet siteleri ile olan en büyük bağımız Google. Facebook henüz Google’ın sunduğu arama motoru işlevini gerçekleştiremiyor. Örneğin arama motorlarının olmadığını bir düşünün. İnternetteki milyonlarca web sitesine, aradığınız içeriklere, ilginizi çeken konulara nasıl ulaşacaktınız? Facebook’taki kedi videoları ile değil tabiki! İşte internet hayatında böyle önemli bir işlevi olan arama motorlarının şu anda en büyüğü tabiki Google. Bu tahtını da şu anlık kimseye kaptıracak gibi gözükmüyor. (Bazı ülkelerde yerel merkezli arama motorları 1. sırada yer alsa da dünyada açık ara farkla tabiki birinci Google.)

Google’ın arama motoru servisinin yanında en büyük kozu Youtube. Youtube’un internette ulaştığı rakamlar gerçekten inanılacak gibi değil. Her dakika binlerce yeni video, milyonlarca izlenme… Youtube dışında ayrıca birçok küçük-büyük servisi ile de internet kullanıcılarının kendisini tercih etme nedenlerini arttırıyor ve kullanıcıların her gün daha fazla zaman geçirmesi için uğraşıyor. Ayrıca internet hakimiyetini güçlendirmek için yaptığı site alımlarını da unutmamak lazım.

Facebook’un atakları da olmuyor değil. Facebook, sürekli getirdikleri yeniliklerle insanları kendine daha da bağlıyor. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Birçok insan Facebook üzerinde büyük bir zaman harcıyor. O kişi ne yapmış diye bakarken, fotoğraflara göz gezdirirken, onu yaparken, bunu yaparken zaman akıp gidiyor. İşte Facebook’un istediği şey: hep daha fazla zaman! Bu konuda oyunların yeri de büyük. Birbirinden farklı, güzel oyun barındıran Facebook’ta oyunların yapısı da her gün girmenize yönelik. Şimdi tarlanı topladın, ektin haydi 2 saat sonra şunlar için gir, 4 saat sonra şunlar için gir, hatta yarın oyuna girersen de bu hediye var diyerek sürekli oyunda kalmanız için düzenlenmiş. Birçok uygulama, yeni resimler, yeni arkadaşlar vs. derken gidiyor da gidiyor… Aldığı sitelere yaptığı yatırımlarla ünlü Google gibi Facebook da açılışının ardından uzun bir aradan sonra başlattı ve ciddi yatırımlar yaptı. Instagram, Face.com gibi yatırımları oldukça konuşuldu ki bu gibi yatırımları daha da devam edecek gibi görünüyor.

Hani dedik ya Facebook, Google’ın arama motoru işlevini gerçekleştiremiyor diye. Peki ya Facebook’un gizliden gizliye böyle de bir planı varsa? Nasıl Google kendi sosyal ağını açma girişiminde bulunduysa Facebook da kendisine yerleştirilmiş şekilde bir internet arama motoru yerleştirebilir. Henüz internette böyle bir duyum, haber vs. olmasa da belki yıllardır Facebook böyle bir proje üzerinde çalışıyordur? Gelecekte Facebook, kendisine uyumlu hale getirdiği bir arama motoruyla bir anda karşımıza çıkarsa çok farklı olmaz mı? Düşünün ki milyonlarca Facebook kullanıcısı, saatlerini Facebook’ta geçiren milyonlarca kişi tüm aramalarını yeni bir sekmede Google’ı açmadan Facebook’un bir köşesinde yer alan bir arama bölmesinden gerçekleştirebiliyor. Gerçekten büyük bir atılım olabilir! Gerçi bir arama motoru alt yapısını oluşturabilmek de kolay bir şey değil. Bu nedenle Facebook; bir başka arama motoru ile Google’a karşı “düşmanımın düşmanı” düşüncesi doğrultusunda bir işbirliği yoluna da gidebilir. Böyle bir yapılanma, iş birliği olur mu yıllar içerisinde göreceğiz. Ama olursa ortalık kızışabilir o ayrı.

Sonuç olarak Google ve Facebook arasında büyük bir savaş var: Devlerin Savaşı! İkisi de kendilerini kanıtladılar ve çok sağlam yerlere sahipler. Fakat ikisinin de birbirlerini yıkmaları pek kolay olmayacak. En basit şekilde örneğin hala adres çubuğuna Facebook yazarak değil Google’da Facebook diye arayarak girenlerin sayısı hiç de az değil. Yani Google’ın herkes üzerinde kemikleşmiş bir yeri var ve bu yeri yıkmak kolay değil. Facebook’un ise insanlar üzerinde sağlam bir hakimiyeti var, bunu da yıkmak hiç kolay gözükmüyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim