Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

9

Eylül
2012

Google+ Neden Başarılı Olamadı?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: 1 

Google ve Facebook internetin iki devi. İkisi de interneti ele geçirmeye çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda Google, Facebook’un sosyal ortamdaki büyük hakimiyetini de ele geçirmeye yönelik kendi sosyal ağını kurmuştu. Google+ adını verdiği bu sosya ağ kendinden beklenilenleri yerine getirmedi, başarılı olamadı. Peki neden?

Google+ açıldığında benim gözüme çarpan ilk şey bir alt domainde kullanılması oldu. Yani böyle büyük bir yapıyla, heyecanla gelen bir sosyal ağ yapısı kendi başına bir site olarak açılmalıydı. Fakat Google bunu yapmadı. Bunun yerine diğer ufak servislerinde olduğu gibi google.com site adının bir subdomainine kuruldu. (yani plus.google.com adresinden ulaşıldı) Bunun yerine bu büyük projenin ciddililiğini göstermek adına kendine özel bir site adı alınabilirdi.

Diğer bir yönden bakalım. Facebook, kuruluşunda gerçekten ihtiyaç olan sağlam bir yapıyı ortaya kurdu. Bunun karşılığını alan Facebook tüm dünyadan milyonlarca kullanıcıya hızla ulaştı. Herkes arkadaşlarını kolaylıkla bulabiliyor, onlarla iletişime geçebiliyordu. Bu konuda gerçekten iyi bir yer edinen Facebook’a rağmen Google bu alanda kendine pay edinmeye çalıştı. Öncelikli olarak geç gelmiş olan bu ataktan önce zaten Facebook tahtına kurulmuştu. Kemikleşmiş bu yapıyı bozmakta gerçekten zorlandı Google+, ki zaten başaramadı da. İnsanlar her gün saatlerini Facebook’ta geçiriyor. En yakınlarıyla, tanıdıklarıyla, tanımadıklarıyla iletişimde oluyorlardı. Google+, internet kullanıcılarının bu alışkanlığını bozamadı. Google+’ın tercih edilmesi için büyük bir akım yakalanması lazımdı ki bu da maalesef gerçekleşemedi. Örneğin bir kişi Google+’a kayıt olsa bile arkadaşlarını bulamıyor, Google+’ın yapısı yabancı geliyordu.

Google, aslında Facebook’un profil bilgilerini sattığı haberlerini, profil gizliliği ve bilgilerin korunması ile ilgili kötü duyumları Facebook aleyhine kullanmaya çalıştı bir yerde. Açıldığı günden itibaren Google+, arkasında Google isminin bulunmasından dolayı çok ciddi rakamda kullanıcı sayısına ulaşmış olsa da maalesef bu kullanıcıların birçoğu aktif değiller. Hiç olumlu şey yok mu demeyin, bütün yazı boyunca olumsuz şeylerden bahsetmiş olmamızın nedeni Google+’ın neden yüksek bir başarı elde edemediğini değerlendirmemizdir. Bundan sonra Google, bu sosyal ağı bazı zorunluluklar ile veya bazı atılımlar ile büyütebilir mi yoksa birkaç sene sonra pes edip kapatma yoluna gider mi bilemeyiz. Zamanla yaşayarak göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim