Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Eylül
2012

2011’de Kaybettiklerimiz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Biyografi, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

2011, teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazdırmış kişileri kaybettiğimiz bir yıl oldu. Özellikle yılın sonuna doğru ardı ardına duyulan ölüm haberleri teknolojiye yakından ilgili olan milyonlarca kişiyi üzdü. Bu yazımızda bu kişilere ve kısa kısa bilgilerine yer vereceğiz.

Steve Jobs

Şu ana kadar gerçekleşmiş, en çok olay yaratan kayıplardan birisi belki de Steve Jobs’tu. 24 Şubat 1955 doğumlu Jobs, Apple denince ilk akla gelen kişiydi hatta belki de tek kişiydi. Apple’ın kurucularından olan Jobs’un ara sıra Apple ile yolları ayrılsa, birleşse de bu şirketin büyümesindeki emeği de oldukça fazlaydı. 2011’e doğru sağlık sorunları arttı ve 2011’in Ocak ayında artık Apple’daki görevinden kısmen izne ayrıldığı belirtildi. Uzun süre kansere karşı mücadele veren Steve Jobs’un ölümü ise 5 Ekim günü geldi.

Dennis Ritchie

Steve Jobs’un ölümü henüz gündemden düşmemişken tekolojiye çok büyük katkıları olan bir kişinin, Dennis Ritchie’nin ölümü hemen 1 hafta sonra geldi.

9 Eylül 1941 doğumlu Dennis Ritchie, UNIX işletim sisteminin temellerini atan kişilerden birisi. Ayrıca bu işletim sistemi için bir programlama diline ihtiyaç olduğunu düşündükleri için C dilini de yarattılar.

Uzun süre hastalıklarla mücadele eden teknoloji devi Ritchie, 12 Ekim 2011’de hayata veda etti. Daha önceden yayınladığımız daha ayrıntılı yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Dennis Ritchie Kimdir?

John McCarthy

Teknoloji dünyasına aynı ay içerisinde gelen üçüncü ölüm haberi John McCarthy’nin oldu. 4 Eylül 1927 doğumlu olan McCarthy, “Yapay Zeka” terimini ilk ortaya atan kişi. Yapay zeka üzerine çalışmalar yapan McCarthy; bilgisayarlar üzerine de büyük başarılar elde etti.

Lisp programlama dilinin geliştiricisi olarak bilinen John McCarthy, 24 Ekim 2011 tarihibde, 84 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Jacob Goldman

Teknoloji alanında gerçekleştirdiği birçok yenilikle adını duyuran Jacob Goldman; Xerox’un Palo Altı Araştırma Merkezi (PARC) isimli yan şirketinin de kurucusu ve lideriydi. Teknoloji alanında büyük çalışmalar gerçekleştiren bu yan şirkette yaptıkları ile modern bilgisayarların gelişimine büyük katkıları olduğu söyleniyor. Ayrıca Goldman’ın Ford ile ortak bir çalışma yürüterek 1960’lı yıllarda elektrikli otomobillerin ilk örneklerini araştırdığı da kendisi hakkında bilinenler arasında. 90 yaşındayken, 20 Aralık 2011’de gelen ölümü ile teknoloji dünyası bir önemli ismi daha kaybetmiş oldu.

Norman Krim

1913 yılında doğan Norman Krim; 22 Aralık 2011 tarihinde 98 yaşında yaşama veda etti. Kariyerinin 75 yılın üzerinde bir zamanı Raytheon isimli firmada geçirdi. Transistör’ün muciti değildir fakat günümüzdeki gelişmeyi göstermesinde büyük katkı göstermiştir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim