Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Eylül
2012

Doğum Günün Kutlu Olsun Google!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Birçoğunuz eğer bugün içerisinde Google’a işiniz düştüyse mutlaka Google’ın hazırladığı özel bir doodle ile yani özel logosuyla kutladığı doğum gününü görmüşsünüzdür. Biz de bu doğum günü için birkaç kelime yazmadan geçmeyelim dedik.

İnternetin en büyük devi, internetin sonsuz kaynağı ile bağımız olan Google’ın bugün doğum günü. 14 yaşında ama kocaman bir dev olan Google, bu 14 sene boyunca olağan üstü değişiklikler gerçekleştirdi. İlk kurulduğu günden bu güne birçok internet kullanıcısının vazgeçilmesi konumundaydı. Her alana el attı. Birçok farklı alanda kendini gösterdi, birçok farklı siteye büyük yatırımlar yaptı. Örneğin Youtube, Like.com gibi birçok siteyi kendine kattı. Ayrıca Blogger, Gmail gibi milyonlarca kullanıcısı olan birçok servisin de sahibi.

Kendi internet tarayıcısını da unutmayalım tabiki: Google Chrome. En hızlı, en iyi internet tarayıcısını kullanıcılara sunma amacıyla sürekli geliştirmelere gitti ve inanılmaz bir hızla çok büyük bir kitleyi kazandı. Facebook’a rakip olmak amacıyla Google+ ismini verdiği sosyal ağını açtı.

Sadece internetle de kalmadı Google’ın yatırımları. Ayrıca akıllı telefon ve bilgisayarlar için geliştirilmiş en iyi işletim sistemi olan Android’in de sahibi. Çılgın projelere imza atan özel laboratuarından akıllı gözlük de çıktı, çıkıyor. Ayrıca temelde Google Maps’teki haritaların baz alınması ile tasarlanan ve sürekli denemelerinin yapıldığı insansız sürüş yeteneğine sahip otomobilini de unutmamak lazım.

Ultra yüksek hızlı fiber internetine de değinmeden geçemeyeceğim! Google’ın daha kullanıma girmeyen ama denemelerinin yapıldığı haberlerinin her yerde yer aldığı oldukça yüksek hızlı olacağı söylenen interneti de geliştirdiğini biliyoruz.

Aslında anlattıklarımız Google’ın açık olarak yaptığı işlemlerin sadece küçük bir kısmı. İnternete ve teknolojiye dair büyük servisleri, çalışmaları, yatırımları saymakla bitmez tabiki. Sadece dilimiz döndüğünce doğum günü şerefine bir kısa özet geçelim istedik. Ama son olarak da diyoruz ki:

“Doğum Günün Kutlu Olsun Google!”

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim