Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Ekim
2012

Apple’ın Yeni iOS’ta Harita Adımı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Apple, 12 Eylül’de tanıtımını yaptığı iPhone 5 ile birlikte piyasaya işletim sistemi olan iOS 6’yı da çıkardı. iOS 6’nın çıkışıyla birlikte sistemde yapılan en büyük ve en göze çarpan değişikliklerden biri ise Apple’ın Google Haritaları’ndan tamamen vazgeçemesi oldu.

Bu vazgeçişin arkasında Apple’ın en büyük rakiplerinden biri Google’a (Android işletim sisteminden dolayı) karşı, ona ihtiyacı olmadığını ondan uzaklaşmaya çalıştığını göstermesi var diyebiliriz. (Bu amaç ile Youtube uygulamasını da iOS 6’dan çıkarttı. Youtube uygulamasının ayrıca indirilmesi gerekiyor.)

Apple, yollarını tamamen ayırdığı Google Haritaları (Google Maps) yerine kendi haritalarını koydu. Fakat bu değişiklik kullanıcıların büyük çoğunluğu tarafından tepkiyle karşılandı. Çünkü Google’ın yerine getirdiği kendi haritalarında birçok eksiklik, noksanlık ve hata vardı. Haritalarda bazı yerlerin görünümünün oldukça kötü olduğu belirtiliyor. Kısacası bu haritalar, kullanıcılar tarafından iyi not alamadı.

Apple, böyle bir karar vereceği zaman öncelikle en iyisini, yani Google’ınkinden daha iyisini yapmalıydı. Haritaların güncelleneceğini, daha da geliştirileceğini belirtse de Apple’ın bu alanda Google’ın üstüne çıkabilmesi için bir hayli yol katetmesi gerekiyor. Bakalım Apple ile Google arasındaki bu rekabet ileride ne gibi şeyler gösterecek bizlere.

 

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim