Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Ekim
2012

Bilgisayarda DNS Ayarlarını Değiştirme

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Dünyanın her bir yanındaki internet kullanıcıları zaman zaman farklı türden filtre adı verilen internet sansürleri ile karşılaşabiliyor. Bu sansürler sadece uygun olmayan sitelere değil, bazen sadece düşüncesini savunan veya tamamen masum sitelere karşı da olabiliyor. İşte internet kullanıcıları bunları aşabilmek için DNS sunucularını kendileri seçebiliyorlar. Sadece sansür konusunda değil, örneğin ulaşmak istediğiniz, düzenli girdiğiniz bir site eğer hostingini, sunucusunu değiştirirse hala eski sunucusuna bağlanma durumunuz olabiliyor. (Yaklaşık 1 gün). Bunun çözümü olarak da DNS değiştirmeniz çok etkili bir yöntem olacaktır. Biz en iyisi fazla uzatmadan bilgisayarımızda DNS ayarlarımızı nasıl yaparız, yani DNS sunucumuzu nasıl değiştirebiliriz bunu görelim.

Öncelikli olarak bilgisayarımızda “Ağ Bağlantılarım” isimli bölümden bağlı olduğumuz ağ bağlantısına sağ tıklayarak Özellikler butonuna basıyoruz. Burada Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’e bir kere basıp Özellikler butonu ile gerekli ayarlamaları yapacağız.

Karşımıza çıkan ekranda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” seçeneğini seçiyor ve DNS sunucusu için belirtilenleri bu kısımda aktif olan yere yazıyoruz. Genelde en çok kullanılan ve önerilen Google DNS ayarlarıdır. Bunlar; 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklindedir. Eğer dilerseniz internetten bulabileceğiniz başka DNS sunucularını da kullanmayı tercih edebilirsiniz. DNS’leri doğru şekilde yazdıktan sonra Tamam diyor ve yaptığımız ayarları kaydediyoruz.

Yapılan işlemleri aşağıda resimli olarak da görebilirsiniz. Bu adımlardan sonra DNS sunucumuzu değiştirmiş olduk.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim