Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Ekim
2012

WordPress “Yazı Kısa İsmi” Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: Yok  

WordPress sitenizde yayınladığınız yazıların URL’lerine, yani yazıların linklerine de bir hayli dikkat etmek gerekiyor. Eğer sitenizde gerekli kalıcı bağlantı ayarlarını yaptıysanız, yazılarınıza girdiğiniz başlığa ve bu ayarınıza göre linkler otomatik oluşturuluyor. Fakat siz özel bazı yazılar için dilerseniz otomatik oluşturulan şekil dışında başka bir yapı da kullanabiliyorsunuz.

İşte yazılarınızın linklerini istediğiniz gibi belirleyebilmenizi sağlayan Yazı Kısa İsmi (veya buna Slug da denebiliyor) özelliği ile yazılarınıza farklı bir link yapısı oluşturabiliyorsunuz. Bunu yapabilmenin tabiki birbirinden çeşitli yolları var. Bunlardan ilki; yazınızın düzenleme ekranında üstte yer alan Ekran Tercihleri kısmından Yazı Kısa İsmi bölümünü aktif etmek. Bu bölümde dilediğiniz yazıların linklerini siz belirleyebiliyorsunuz. Yani bizim “weblopedi.net/3669-wordpress-yazi-kisa-ismi-nedir.html” yapısındaki otomatik oluşturulan link yapımızı dilersek “weblopedi.net/3669-yazi-kisa-ismi-weblopedi.html” gibi değiştirebiliriz.

Bir başka yol ise; admin panelimizden Tüm yazılar kısmına girmek ve kısa isim belirmek istediğimiz yazının üzerine gelerek Hızlı Düzenle demek. Zaten açılan menüde Yazı Kısa İsmi olarak göreceksiniz ve buradan düzenleyebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim