Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Kasım
2012

Apple Bunu Bilerek Yapıyor!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

iPhone, her yıl çıkardığı tek bir telefon ile en iyisini yapmaya ve buna piyasada büyük yer vermeye çalışırken artık Apple markalı bu akıllı telefonları almak, kullanmak bir tutku haline dönüştü. Daha yeni model piyasaya sürülmeden aylar öncesinde herkes bu modeli almak için yanıp tutuşuyor. Ama Apple da bunu bilerek yapıyor!

Sizler de farketmişsinizdir ki özellikle 12 Eylül’de tanıtımı yapılan iPhone 5’in fotoğrafları, detayları aylar öncesinde internet ortamında, yüzlerce hatta binlerce web sitesinde yer almaya başlamıştı. Bu, daha çıkmamış bir ürün hakkında merakları uyandırıyor ve canlı kalmalarını sağlıyordu. Merakları çıkış tarihine kadar tutku ve satın alma duygusuna çevirmeye çalışan bu stratejinin başarılı da olduğunu söylemek gayet mümkün.

Evet, ortada aslında çok büyük bir strateji var. Daha tanıtımı yapılmamış, piyasaya sürülmesine aylar olan bir model hakkında gayet güzel fotoğraflar “sızdı” denilerek internette yayılmaya başlıyor. Bu yayılma herkese ulaşırken hem modelin çıkışı için milyarlarca kişinin bilgilenmesi, hem de merak duygularının artması sağlanıyor. Tabi geçen sürelerde herkes araştırmaya daha fazlasını öğrenmeye çalışırken bir bakıyoruz ki bu satın almaya ikna aşamalarını gerçekleştirmiş bile. Sonra da çıkacağı günden, günler öncesinden başlayan iPhone satın alma kuyrukları.

Bu kadar konuşuyoruz fakat tabiki Apple bunu açıkça yapmıyor. Fakat özellikle son yıllarda daha da yoğunlaşan bu durumun Apple’ın uyguladığı başarılı bir stratejisi olduğunu düşününce oldukça mantıklı geliyor. Halbuki telefonun özellikleri, görünüşü, tanıtımının yapıldığı gün ortaya çıksa herkesde uzun bir alışma dönemi olacaktı. Böyle olsaydı daha ilk 24 saatte 2 milyon adet yine de satabilir miydi?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim