Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

3

Kasım
2012

Windows 8 Genel Değerlendirme

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Windows 8’in piyasaya sürülmesinin ardından henüz sayılı günler geçti. Bundan önce çok yazıldı, çok konuşuldu. Biz de genel bir değerlendirme yapalım istedik.

Çıkalı henüz birkaç gün oldu fakat arkasında çok büyük bir çalışma olduğunu söylemek lazım. Microsoft, Windows 8 için oldukça çaba gösterdi, en iyisi için uğraştı. Windows 7’nin çıkışının ardından geçen 3 senede gelişen teknoloji ve artan rekabet de Windows 8’in çıkışını etkileyen faktörler arasında. Piyasada hakimiyetleri artan iOS (Apple’ın İşletim Sistemi) ve Android’in baskısını hisseden ve bu büyük rekabet ortamında kendini en iyi şekilde ileri sürmek için uğraşan Microsoft, en iyisini, en az hata ile piyasaya sunmalıydı. Bu nedenle yapılan hazırlık çalışmalarına çok önem verildi. Tam hazır olmadan paketlenip piyasaya sürülen bir işletim sistemi yerine kendinden emin olunacak olanı tercih ettiler. Yani kısaca mantık geç olsun güç olmasın gibi bir şeydi. Windows Vista’da yaşanan hüsranın tekrarlanmaması adına sürekli değişimler ve gelişimler yapıldı. Sadece önizleme safhalarında bile binlerce değişiklikler gerçekleştirildi.

Windows 8’in en büyük hedef noktası akıllı telefonlara, dokunmatik ekranlara da %100 uyumlu olabilmesiydi. Özellikle artık çok büyük bir yer edinen akıllı telefonlar ile popülerlikleri gün ve gün artan tablet bilgisayarları hedef alan Microsoft, bu işte başarılı da olmuş gibi gözüküyor. İşletim sistemi oldukça uyumlu.

Yapılan en büyük değişiklik tamamen farklı yapıdaki arayüz çalışması. Metro arayüzü veya modern arayüz olarak tanımlanan bu tasarım klasik masaüstü yapısından tamamen farklı bir yapı söz konusu. Ayrıca yerli ve yabancı birçok uygulamayı da bu yeni arayüz ekranına yerleştirebiliyorsunuz. Bu arayüz size çok yabancı gelirse eğer yine de eski arayüzle kullanma olanağınız mevcut. Ayrıca Masaüstü yapısında oldukça hakim olabiliyor, metro arayüzünden bazı uygulamaları masaüstünün herhangi bir kısmına yerleştirebiliyorsunuz.

Windows 8’e yükseltmek şu an için özel bir teklif ile internet sitesi üzerinden sadece 79 TL’ye sağlanıyor. 31 Ocağa kadar bu teklifin süreceği belirtilmiş

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim