Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Kasım
2012

Microsoft’un Yeni Logosu Ve Geçmiş Logo Tarihi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Microsoft, Windows 8’in gelişinden kısa süre önce logosunda da değişikliğe gitti. Daha modern bir hava yakalamaya çalışan Microsoft’un bizim alıştığımız, bundan önceki logosunu tam 25 yıldır kullandığını biliyor muydunuz? Haydi kısaca logo geçmişine bir bakalım.

Sağda Microsoft’un başından beri kullandığı logoları, çıkış tarihi ile birlikte görebilirsiniz. Microsoft yani o zamanlar ilk adı ile Micro Soft, ilk kurulduğu zaman birbirine parelel ve farklı kalınlıktaki yedi çizginin oluşturduğu harflerden bir logo kullanıyordu. Logoda isimde olduğu gibi Micro ve Soft kelimeleri ayrı olarak yerleştirilmiş, “O” harfleri alt alta yerleştirilmişti.

5 yıl aradan sonra 1980 yılında ilk logo değişikliğine gidildi. Artık firmanın ismi Microsoft olarak birleşik hale getirilmiş, boşluk atılmıştı. O zamanlar biraz da rock gruplarına atıfta bulunarak keskin hatlı harfler kullanılmış, görüldüğü gibi M, R, F gibi harflerin birer çizgileri de uzatılmıştı. Fakat bu logonun hakimiyeti uzun sürmedi.

Hemen 2 yıl sonrasında bir değişikliğe daha gidildi. Daha düz harfler tercih edilerek dizayn edilen logodaki ortada bulunan “O” harfinde yatay paralel çizgilerle özel bir simge oluşturuldu. Bu O harfine “blibbet” adı verildi. Hatta bu logo, blibbet logosu olarak da geçiyor. Kullanım döneminde bu logonun çok fazla fan kazanmasına rağmen 5 yıl sonra yeni logo geldi. Fakat yeni logoya başta tepkiler de olmadı değil. Blibbet logosu hayranları bu logoya geri gelinmesi konusunda ısrar ettiler.

1987 yılında kullanıma giren logo italik ve kalın harflerle dizayn edilmişti. Yumuşak hatlı bu logoda ayrıca ortadaki “o” harfinin sağ kısmında da bir kesik vardı. Firma da, daha sonra kullanıcıların çoğunluğu da bu logoyu çok sevdi. Logo, tam 25 yıl boyunca kullanıldı. Sadece logoyla birlikte kullanılan sloganlarında değişiklikler gerçekleşti. Farklı sloganlar kullanıldı.

Günümüzde ise artık Windows 8 de yaklaşırken yeni bir tasarıma ihtiyaç duyuldu. Microsoft yazısında kullanılan harfler daha yumuşak ve ince. Simgesinde de değişiklik yapılarak aşina olduğumuz dalgalı karelerin yerine düz 4 kareden oluşan yeni bir simge tasarlandı. Bu logo tasarımı tam da yeni çıkacak olan Windows 8’e göreydi diyebiliriz. Yazıdaki font Windows 8’de de kullanılanla aynı idi ve simge yapısı modern metro tasarımını andırıyordu.

25 yıl sonra böyle bir değişikliğin yapılmasının asıl sebebi şu ki Microsoft Windows 8’e en ince ayrıntısı ile hazırlandı. Arayüzünde ve alt yapısında tamamen yapılan değişikliklerle birlikte 80’li yıllardan kalma bir logoyu kullanmak yerine bu işletim sisteminin modernliğine uygun yeni bir tasarımla çıkmak daha doğru gözüküyordu. Ayrıca teknoloji dünyasındaki büyük rekabette oldukça ümitli olduğu Windows 8 için ne kadar iddialı olduğunu bu şekilde de göstermeye çalıştı diyebiliriz.

Başlarda kısa sürelerde gelen logo değişikliğinin ardından kullandığı 25 senelik logoyla birlikte bundan sonraki değişikliği ne zaman yapmayı düşünür bilemiyoruz. Metro arayüzüne sürekli devam eder de bu logoyu çok uzun yıllar kullanır mı yoksa gelişen teknoloji ile birlikte bir sonraki işletim sisteminde tamamen farklı bir yapı kurarak bunu yeni bir logoyla mı piyasaya sürer orası mechul, hep beraber göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim