Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Kasım
2012

Windows 7 mi? Yoksa Windows 8 mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Windows 8’in tam sürümünün piyasaya sürülmesinin üzerinden daha sayılı günler geçmesine rağmen, Windows 8 hakkında birçok irili ufaklı site, teknoloji sektörünün önde gelen isimleri bu konu hakkında çok farklı görüşler ile gündeme geldiler. Kimisi Windows 7’den Windows 8’e yükseltme veren Microsoft firmasının yapmış olduğu büyük hatadan bahsederken kimi ise Windows 8’in Windows 7 ile arasında bir fark olmayışından bahsetti. Biz de bu yazımızı Windows 7 ile Windows 8 arasında seçim yapmanızı kolaylaştırmak ve gereksiz masraf ve zaman kaybından sizi kurtarmak için hazırladık.

Windows 8 yepyeni bir ara yüz olan ‘Metro’ ara yüzü ile geliyor. Bu ara yüzü Windows Phone işletim sisteminin yeni sürümünde de kullanan Microsoft Firması’nın amacının bir den fazla cihaz piyasasında pazara girmek ve boy göstermek istemesidir. Windows 8 ile Windows 7 arasındaki farklardan biri olan bu ara yüz ile sık kullanılan uygulamalarınızı Metro ara yüzüne yerleştirerek kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Windows 8’in diğer bir farkı da daha hızlı açılması… Windows 7’ye göre daha hızlı açılan Windows 8 10 saniyeden daha kısa bir sürede hazır hale gelebilmektedir.(Bilgisayarı oluşturan donanımlara göre bu süre değişiklik gösterebilir). Windows 8, Windows 7 veya diğer Windows sürümlerine göre daha hızlı yüklenmekle kalmıyor, kullanıcılara daha kolay kullanım rahatlığı sağlayan bilgileri de çok hızlı bir şekilde iletiyor.

Windows 8’de sorunları çözmek artık daha kolay. Bilgisayarınızda oluşan bir sorunda yada stabilizesini yitirdiğinde önceki Windows sürümlerinde Windows’u yeniden yüklemeniz gerekiyordu. Windows 8’de ise bu dertten tamamen kurtuluyoruz.  “Bilgisayarınızı Yenileyin” isimli özellik ile Windows 8 yeniden yükleniyor ve hiçbir disk veya karışık seçenekler ile uğraşmıyoruz. Hatta bu işlem çok daha kısa sürüyor.

Yine de Microsoft firması Windows 8 ile başka bir işletim sistemini kullanmak isteyen kullanıcılarını unutmamış. 64-bit Windows 8 e ve Second Level Address Translation destekli bir işlemciye (Intel Core i3, i5 ve i7ve AMD Barcelona gibi) sahip olan kullanıcılar Windows 8’deki Client Hyper-V sanallaştırma platformu ile farklı işletim sistemlerini sanal makine oluşturarak masaüstlerinde kullanabilirler.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim