Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Kasım
2012

Apple Donanımı Geliştirmeden Piyasada Varlığını Nasıl Sürdürüyor?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Apple geçtiğimiz günler ilk olarak iPhone 5’in lansmanı ile ardından da Mini iPad ve iPad 3’ün güncellenmiş versiyonu olan iPad 4’ü piyasaya sürmüştü. Her ne kadar iPhone 5’in devrim yaratacak bir telefon olarak beklense de beklenenleri büyük ölçüde karşılamadı. Sadece ekranı büyütüp,  ramine takviye yaparak daha hafif bir cihaz olan iPhone 5, beklenenleri karşılamasa da artık bir klasik olan uzun bekleme kuyruklarını oluşturmuş ve hatta ilk haftasında satış rekoru kıracak kadar çok satmıştı.

Fakat kullanıcıları pek memnun etmeyen iPhone 5’in donanımsal özelliklerine rağmen iPhone 5’in ya da Apple tüm ürünlerinin neden bu kadar çok satıldığı herkes tarafından merak edilen bir konudur. Bu kısımda Apple’ın mobil ve tablet pazarında ki işletim sistemi olan iOS, Apple’ın bu eksikliğini gideriyor. iOS ’un uygulama geliştiriciler tarafından çok tercih edilmesi,  büyük yazılım firmalarının iOS’a özel birçok uygulama çıkarması ve Apple’ın yapmış olduğu reklam stratejisi ve çıkardığı cihazlara karşı uyguladığı politika sayesinde Apple’ın uzunca bir süre daha donanıma gazla maliyet harcamadan piyasadaki yerini koruyacağı gerçeğini kuvvetlendiriyor. Sadece iOS ile değil iOS ve Mac OS’a geliştirmiş olduğu iPhoto, Time Machine, iTunes, Quicktime, Safari gibi geliştirmiş olduğu uygulamalar sayesinde popülerliğini korumakta, hatta bazı kullanıcılar için sadece iOS kullanmak için tek neden bile olmaktadır.

Apple’ın iOS’a verdiği bu önem yerini kaybetmedikçe biz kullanıcılar Apple çevresinde donanımsal olarak büyük bir gelişim görmeyeceğimizi düşünerek şimdilik sadece iOS’un getirdikleriyle yetinecekmişiz gibi görünüyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim