Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Kasım
2012

Microsoft’un Tablet Konusunda Yüzü Gülmedi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Microsoft, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Microsoft bilgisayar için işletim sistemleri konusunda her ne kadar lider olsa da bu liderliğinin getirmiş olduğu bilgi ve tecrübe birikimini ne yazık ki tablet ve akıllı telefonlar için geliştirmiş olduğu işletim sistemlerinin yeterli ilgiyi görmemesi ve bu işletim sistemlerine sahip cihazların sık sık problem çıkarmasıyla gündemi oldukça işgal etti.

Bu sefer ise “iPad katili” olarak lanse edilen ürünü Surface tabletlerde sorun çıktı. Bu seferki sorun kullanıcıları oldukça etkileyen bir sorun. Sorunun temeli yine işletim sistemine dayanıyor. Aldığınız Surface tabletlerin hiç birini evet yanlış okumadınız hiç birini tam kapasite ile kullanamıyorsunuz. Yani daha açık bir dil ile ifade etmek gerekirse 64 GB veya 32 GB’lık bir model aldığınız takdirde size 64 GB veya 32 GB boş alan gelmiyor. Bunun yerine 64 GB’lık modellerde 40-44 GB boş alan, 32 GB’lık modellerde ise16-20 GB boş alan kullanıcılara kalıyor. Yani sistem otomatik olarak neredeyse varsayılan hafızanın 3’te 1’ini yok ediyor. Firmadan bu konu hakkında bir açıklama yayınlandı. Açıklamada Windows RT işletim sistemine sahip olan Surface tabletler bu 3-4 GB’lık alanı işletim sistemi için ayırdıklarını belirtiler.

Fakat geriye kalan alanın neden kullanılamadığı hakkında henüz resmi olan bir açıklama yok. Kullanıcılar ise şu durumda sadece Micro SD kart ya da flash bellek, Harici disk gibi donanımları kullanarak bu soruna çözüm bulabiliyorlar. Bakalım ilerleyen günlerde Microsoft tarafından bu konu hakkında bir güncelleme veya açıklama gelecek mi?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim