Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

15

Kasım
2012

Google’ın Gözü Maillerimizin Üzerinde

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

Google bir süredir maillerimizi de gözetliyor. İnternet üzerinde bıraktığımız izleri “daha iyi bir deneyim” adına takip eden, kaydeden Google, GMail ile de maillerimizi tarıyor. Peki ne yapıyor, nasıl yapıyor bir bakalım.

Bir süredir Google’da bir özellik var. Bu özellikte Google GMail hesaplarınızda aldığınız ve gönderdiğiniz mailleri tarayarak anahtar kelimeleri tespit ediyor. İşte en belirgin örneklerinden biri de yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz olay. Bu resimde olanı kısaca açıklamak gerekirse mail’e yazdığımız cümleleri tarayarak bir cümlede geçen “ekledim” kelimesini tespit ediyor. Sonra da bizi “mailde ekledim yazdınız ama mail gönderirken bir dosya eklemediniz” diye uyarıyor. Aslında tabiki mantıksal çözümleme yapmıyor maile ve sadece ekledim kelimesi üzerinden gidiyor. Aynı bu uyarıların örneklerini diğer ülkelerde de görmek mümkün. Diğer ülkelerde de ülkelerin kullandıkları dile göre mail taraması gerçekleştirip benzer uyarılar verebiliyor.

Bir diğer bildiğimiz şey ise yine aynı şekilde mailleri tarayarak bu taradıkları üzerinden reklam düzenlemesi yapabilmesi. Eğer mailinizde algıladığı bir anahtar kelime var ise size gösterdiği reklamları ona göre düzenleyebiliyor. Bir başka deyişle sizin daha çok ilginizi çekebileceğini düşündüğü reklamları size gösteriyor.

Google’a sorsanız bunu “kullanıcı deneyimini iyileştirmek” olarak niteler belkide ama bunu yapması gerçekten iyi bir şey mi kötü mü sizin yorumunuza kalmış. Çünkü zaten bilgisayar başıan oturup kimse sizin maillerinizi tek tek okumuyor ama Google’ın büyük teknolojisinin maillerimizi taradığını bilmek ve bunun ileride ne gibi yerlere gelebileceğini düşünmek gerçekten insanı biraz şüphelendirmiyor, ürkütmüyor değil. Peki sizin bu konudaki yorumunuz nedir?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim