Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Kasım
2012

Windows Linux’un Gerisinde Kaldı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft  |  Yorum: Yok  

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi olan Windows, yine tüm dünya da ücretsiz olarak kullanıma sunulan Linux’un gerisinde kaldı. Birçoğunuz bu yazıyı okurken verilecek tepkiyi az çok tahmin edebiliyoruz. Ama bahsettiğimiz fark standart olarak kullanılan bilgisayarlar için değil. Linux, dünyanın süper bilgisayarlar işletim sistemleri konusunda ipleri eline almış.

Öyle ki Windows veya herhangi başka bir işletim sistemi üreticisi, Linux’un bu önlenemez liderliğini elinden alamıyor. Uzunca bir sürede alamayacak gibi görünüyor. Linux, süper bilgisayarlardaki son kullanım oranları üzerine yapılan bir araştırmada piyasadaki tüm süper bilgisayarların %94’ünün işletim sistemi olarak piyasayı adeta ele geçirmiş. Bu oranlara bakılırsa dünyanın her süper bilgisayarında 462’si Linux tabanlı bir işletim sistemini kullanıyor. Geri kalan kısım ise yine Linux ve BSD’nin farklı sürümlerini kullanıyorlar. Windows ise bu sektörde o kadar küçük bir paya sahip ki bu sektörde sanki hiç iş yapmamış veya yeni başlamış bir firma gibi görüntü çiziyor. Windows sektörün sadece %3 üne sahip ve Windows kullanan bilgisayarlar ise Windows HPC Server 2008 isimli işletim sisteminde takılı kalmış durumdular. Windows bu konuda bir yenilik yapmayarak sanıyoruz ki bu alandaki ezici Linux hâkimiyetini kabullenmiş durumda.

Peki, neden bu sektörün neredeyse tamamı Linux işletim sistemi üzerine kurulu? Sadece ücretsiz olmasında dolayı mı kaynaklanıyor? Sizce süper bilgisayarları oluşturabilecek bütçeye sahip kişi/ kurum/şirketlerin işletim sisteminde ücretsiz olanı tercih etmesi sadece maliyetten ötürü mü? Tüm bu soruların cevabını Linux, çalışma şekliyle açık bir şekilde veriyor. Linux’un açık kaynak kodlu olması, diğer işletim sistemlerine göre çok hızlı çalışması, kolay derlenip istenilen her kalıba sokulabilmesi ve bunların hepsini yapmak için herhangi bir kuruluşa bağlı olmaması Linux’un süper bilgisayarlar konusunda neden hâkimiyet sağladığının açık bir göstergesidir. Ayrıca ücretsiz olması da bu işin cabası.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim