Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Kasım
2012

PC Mi? Mac Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Bu konu çok sık tartışılan bir konu haline geldi. Genel olarak yaygın kullanımı, birçok donanımın ve yazılımın PC’ye uygun olarak üretilmesi, PC’nin donanımlarının kolayca değiştirilebilmesi,  ücretli/ücretsiz işletim sistemlerinin kolay kurulması gibi birçok neden dolayı PC’nin popülerliği Mac’e göre çok fazla.

Mac genel olarak kendine özgü işletim sistemi,  PC gibi her türlü donanıma destek vermemesi, PC’ye göre çok daha pahalı olması, sadece büyük çaplı yazılımların Mac’e uyumlu olması gibi birçok neden ilk başta PC’yi seçmek için sayılan mantıklı sebeplerdendir.

Diğer bir durum ise PC’ye alışmış durumdayız. Çok nadir durumlar hariç tüm kullanıcılar bilgisayar hayatlarını bir PC ile başlamıştır ve PC kullanmaya devam etmiştir. Bu durumun saydığımız nedenlerin yanı sıra Mac’e karşı olan bir saldırgan düşünce yapısı da var.  Mac kullanıcılarının kendini beğenmiş, zengin, züppe tarzlı kişiler olduğu ve onların bilgisayarı sadece eğlence amaçlı kullandığını ve pahalı olduğu için aldıklarını düşünen topluluklar var. Bu topluluklar PC kullanıcılarını ise bilgisayar kullanmak için bilgisayarı toplamaktan tutun içine işletim sistemi kurmaya kadar olan her adımın özel bir adım olduğunu, her bir adımın ayrı ayrı zevk verdiğini ve bu zevki tatmak için kullanıcıların mutlaka PC kullanması gerektiğini savunan düşünceye hakimler. Halbuki bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösteren ve tamamen egoist düşüncelerin vücut bulması ile ortaya atılmış tamamen asparagas olan düşüncelerdir.

Kullanıcılar tamamen istekleri ve hoşlandıkları özelliklere göre bilgisayar seçimi yapmakta ve ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim