Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Kasım
2012

Android İçin Ubuntu

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

Öncelikle hemen hemen herkes Andorid’in ne olduğunu bilmekte. Fakat aynı durum Ubuntu için söz konusu değil. İlk olarak Ubuntu’nun ne olduğunu sizlere açıklayalım. Ubuntu Linux işletim sistemi tabanlı, bağımsız geliştiriciler tarafından geliştirilip yayınlanan ve piyasada oldukça yer tutan, dizüstü masaüstü, sunucu gibi birçok sürümü olan ücretsiz bir işletim sistemidir. Tamamen ücretsiz olan bu işletim sisteminin kullanıcı kitlesi de oldukça geniş.

Günümüze kadar resmi olarak tablet veya akıllı telefonlar için piyasaya sürülmüş bir Ubuntu sürümü olmasa da bazı geliştiriciler tarafından yapılan müdahaleler ile mobil cihazlara Ubuntu kurmak mümkün hale geldi.

Canonical Vakfı (Ubuntu’nun geliştiricisi) Ubuntu 13.04 sürümünü yayınladıktan sonra mobil işletim sistemi pazarı için bir işletim sistemi hazırlayacaklarını ve bu hazırlıkları hızlandırmak için gerekli çalışmaları yaptıklarını açıklamıştı. Fakat bu açıklamanın ardından vakfın Android işletim sistemli tabanlı bir Ubuntu projesi olduğu ortaya çıktı. Proje Android için Ubuntu ismini veren vakıf, bu projesini yayınladığı bir video ile tanıttı.

Tanıtım videosunda bilgisayar üzerinde tecrübe edilen Ubuntu’nun Android işletim sistemine sahip olan bir cihaz tarafından da tecrübe edilebileceği anlatılıyor. İlgili projenin Webtop tarzına benzer bir konsept ile hazırlanmış olduğu tanıtım videosundan kolayca anlaşılıyor.

Tüm bunlara rağmen proje henüz başlamadı. Tanıdım videosu ile piyasanın nabzını ölçmeyi hedefleyen ve açık kaynak severlerin ilgisini çekmeyi amaçlayan vakıf önümüzdeki günlerde daha fazla detay ile projenin ayrıntılarını gün yüzüne çıkaracak gibi  bir tutum sergiliyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim