Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Kasım
2012

Geçmişten Günümüze FPS değişimi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

FPS türü oyunlar, yani silah ön tarafta, oluşturulan sanal dünyada sanki gerçek bir birey gibi dahil olarak oynadığımız oyunlardır. Kullanıcıların bu denli ilgisini çekmesinin en büyük nedeni oyunda gerçek hayatta yapmamızın neredeyse imkânsız olduğu her türlü aksiyonun en yüksek safhada kullanıcıya sunmasıdır. FPS türü oyunlar kullanıcıların yarattığı karakterleri veya oyunda ki standart karakterleri oyunların izin verdiği ölçüde hâkimiyet kurarak sanal dünyada bilinçaltlarında gizli kalmış tiplerin canlanmasını sağlamakta ve bu nedenle kullanıcılar tarafından çok sevilmektedir.

FPS tarzı oyunlar ilk zamanlar oynayan kişiler için hâkimiyet kurmak, oyunun oynanış tarzını anlamak her ne kadar biraz yorucu olsa da, çok kısa bir sürede bu oyunu öğrenmek mümkün oluyor ve artık standart bir oyuncu haline gelebiliyorlar.

FPS’ler geçmişten günümüze aslında çok fazla gelişim göstermedi denilebilir. Çünkü hikâyeler genel olarak hep aynı tarz olmakta. Peki, FPS türünde hiç mi gelişme olmadı tabi ki FPS türünde gelişmeler oldu. Teknolojinin gelişmesinin de desteğiyle oyunlardaki gerçeklik oranı, hâkimiyet düzeyi ve oyundaki sizden bağımsız olan karakterlerin vermiş oldukları tepkiler oldukça gelişti.
Hatta piyasadaki bazı oyunları 3D oynamak bile mümkün hale geldi.

Bu gelişmeler ile FPS piyasasında neredeyse sayısız oyun piyasaya sürüldü. Sürülen bu oyunların kimisi başarılı olurken kimisinin ismi hiç duyulmadı. Bunların tek nedeni FPS dünyasının tek düze olması. İsmini duyuran oyunların yapımcılarına bakarsanız, ismini duyuramayanlara göre oyun piyasasında dünyaca ün yapmış firmalar olduğunu bariz bir şekilde göreceksiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim