Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Kasım
2012

Birçok Dosyayı Birden İsimlendirmek

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

Bir dosyayı isimlendirmek kolay. Bir dosya için ona sağ tıklayıp Yeniden Adlandır demek veya F2 tuşumuzu kullanarak adlandırabiliyoruz. Fakat birden çok dosyamız varken nasıl kolay bir şekilde hepsini aynı anda adlandırabiliriz? Birkaç tane olsa yine aynı yöntemle devam edebiliriz ama düşünün ki onlarca yüzlerce fotoğrafınızın olduğunu ve siz adlarını değiştirmek istiyorsunuz.

Aynı örnek üzerinden devam edecek olursak, eğer siz tüm fotoğraflara farklı farklı isimler koyacaksanız çok kolay bir yolu yok açıkçası. Sadece işinizi çok az kolaylaştırabilecek yöntem şu ki bir klasördeki fotoğraflardan (sadece fotoğraf örneğinden gidiyoruz ama her türlü dosya veya klasör de olabilir) birinin adını değiştirdiğiniz zaman yeni adı yazınca değişikliği tamamlamadan klavyemizden Tab tuşunu kullanarak bir yandakine hızlı bir şekilde geçebilmiş oluruz.

Bu gibi durum bir yana eğer siz yine örnekteki gibi doğum gününüzde çektirdiğiniz tüm fotoğraflara doğum günüm ismini vermek istiyorsanız örneğin yapmanız gereken oldukça basit. Tüm fotoğrafları seçip daha sonra F2’ye bastığınızda bir tanesi için isim değiştirme çıkacaktır. Fakat o bir tanesinin ismini “Doğum Günüm” şeklinde belirlerseniz eğer diğer dosyalar da aynı isimle “Doğum Günüm (2)”, “Doğum Günüm (3)”… şeklinde adlandırılmış olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim