Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Aralık
2012

Sizlere Sorduk! Google Mı, Yandex Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet, Yandex  |  Yorum: 6 

Zaman zaman sizlere farklı anketler sunarak acaba ne düşünüyorsanız ufak bir istatistiki bilgi çıkartıyoruz. Aynı şekilde bir süredir sitemizin sağ menüsünde bir anket yer alıyordu. Bu anketle birlikte sizlere, yani bu süre zarfında sitemize gelen ziyaretçilerimize bir soru yönelttik, kısa ve net: “Google Mı, Yandex Mi?” Bakalım bu anketimizin sonucunda neler çıkmış, ayrıntıları nelermiş?

Anketimizi toplamda 600. oyla birlikte kapattık. Anketimizde iki şık yer alıyordu: Google ve Yandex. Sizlerden gelen bu oyların 457’sini Google aldı. Bu oy miktarı ile toplamda pastamızdan yaklaşık %76’lık bir dilime sahip oluyor. Yandex ise geri kalan 143 oya sahip olan taraf. Kendisi ise %24’lük bir pastaya ulaşmış durumda.

Şu ana kadar istatistiğe baktığımızda evet zaten normal Google’ın önde olması. Sonuçta internetimizde Google bir tekel iken, yani kemikleşmiş sağlam yapısı ile yer alıyorken bu gayet doğal. Fakat aslında baktığımızda bizi şaşırtan sonuçları da görmemezlikten gelmemeliyiz. Yandex henüz geçen yıl Türkiye’nin internetine yeni yeni girmeye başlamışken böyle bir oylamada buna rağmen %24’lük bir pay elde ediyor. Bizim yaptığımız oylama belki tüm Türkiye’yi kapsamaz, belki ufak bir oylama fakat yine de interneti aktif kullanan bir kitleye hitap eden sitemizde böyle bir oranın çıkması Yandex tarafınca oldukça olumlu olmalı.

Yandex, ülkemizin internetine gerçekten iyi bir şekilde girdi ve bizlere sunduğu müthiş servisleri ve ürünleri ile, daha çok yerelliğe önem vermesi ile bizleri mutlu etti diyebiliriz. Bu kadar hızlı gelişen arama motoru Yandex’in önümüzdeki aylarda, yıllarda Türkiye’nin internetinde çok daha fazla yer alacağına inanıyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

6 Yorum Yapılmış!

  Ünmehan ONUŞ

  Ara 09, 2012

  Yandex ‘in yapılanması çok güzel. Çok kolay kullanımı olacak ama bir özelliği yüzünden kullanımı imkansız hale geliyor. Rusya ‘nın arama Motoru olan yandex, birçok yardım ve seçenek menüsünü rusça olduğu için sinir bozucu bir hale geliyor. Google araması yapmaya çalışsanız bile yandex yüklü bilgisayarda rusça yazılar ortaya çıkıyor. İngilizce, ispanyolca, almanca… hehangi latince yazı karakteri kullanan bir dil olsa birşekilde işin içinden çıkmak mümkün. Ama söz konusu Rusça, Yunanca yada İbranice dilleri oldu mu iş değişiyor. Eğer bu özellik düzeltilirse yandex google dan daha fazla kullandığım arama motoru olabilir.

  Cevapla

  samet yuksel

  Ara 30, 2012

  YANDEX ÇOK HIZLI AMA MAALESEF YAZDIĞI ŞEYLERDEN ANLAMIYOM YANDEXSİN EN SEVDİM YANI ÇOK HIZLI OLMASI ANINDA AÇILIYO

  Cevapla

  merve

  Mar 31, 2013

  YANDEX İ KESİNLİKLE ÖNERMİYORUM ARKADAŞLAR BİLGİSAYARIMI MAHFETTTİ

  Cevapla

  Kenan

  Oca 24, 2015

  Türkiye’ye geldiğinden beri Yandex kullanıyorum. Gerçekten çok iyi işler yapıyorlar. Yandex’in yöneticilerini ve çalışanlarını yürekten kutluyorum.

  Cevapla

  Beren

  May 25, 2015

  Bence ikiside süper Yandex kötü desem yalan olur google kötü desem yalan olur

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim