Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Aralık
2012

Telefon Suya Düşünce Ne Yapmalı?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

suya-dusen-telefonMaalesef hayatımızın her anında kullandığımız cep telefonlarımızın başına gelmeyen kalmıyor. Düşüyor, bir yerlere çarpıyor ama en tehlikelisi de ya bir suyun, su birikintisinin içine düşebiliyor veya üzerine bir sıvı dökülebiliyor. Böyle durumlarda ya telefonumuzdan vazgeçeceğiz ki bunu kimse istemez; ya da hızlı bir şekilde alabildiğimiz tüm önlemleri alıp tüm zarardan kurtulmaya çalışacağız. Eğer ikinci yöntemi tercih ediyorsanız sayacaklarımız mutlaka aklınızda bulunsun.

Telefonumuzun üzerine içtiğiniz bir içecek, belki de bir kova su dökülebilir. Bunlar yerine bir yerden geçerken telefonunuz su birikintisine veya havuza da düşebilir. Yolda, restoranda, evde nerede olursanız olun telefonunuzu çalışır halde geri istiyorsanız eğer anında müdehale etmeniz şart.

Sıvıyla temas eden telefonumuz için ilk yapmamız gereken bu sıvı ile temasını kesmek ve elektriksel bağlantıyı sonlandırmak adına öncelikle bataryayı çıkartmak. Acaba bir şey oldu mu çalışıyor mu diye önce telefonu çalıştırmaya uğraşmak en büyük hatalardan bir tanesidir. Bataryayı telefondan çıkartıp onu güvenli bir yere koyduktan sonra aynı şekilde telefonunun çıkarılabilir tüm parçalarını doğru şekilde ayırmalıyız. Tabiki telefonun her parçası sökülmez ama telefon modeline göre arka kapak, sim kart, hafıza kartı, mümkünse ön kapak ve eğer çıkıyorsa tuş takımı gibi kolay ayrılabilen her parça birbirinden uzaklaştırılmalıdır. Bu parçaların üzerlerindeki nemler kuru bir bez ile bir mendil ile alınmalıdır. Mümkün olan her türlü kurulama işlemi yapılmalı; ayrıca bu işlemlerimize kuvvetli süpürgeler de yardımcı olabilir.

Her türlü kurutma işlemimizi tamamladıktan ve yeterli kurutmayı sağladığımızı düşündükten sonra parçaları tekrar birleştirme zamanı. En son bataryayı da takıp telefonumuzun durumunu kontrol edebiliriz. Eğer engelleyemediğimiz bir arıza oluştuysa servise vermekten veya yenisini almaktan başka pek de bir çaremiz yok demektir. Maalesef telefonumuzun garantisi olsa da kullanıcı hatası olduğu için garanti kapsamında olmayacaktır. Yeterince kurumadıysa eğer lütfen telefonu açıp çalıştırmayı denemeyiniz. İçerisinde kalan nemin dışarı çıkması için bir müddet beklemek yerinde olabilir. Kuru ve sıcak denebilecek (Çok aşırı sıcağa maruz bırakmayın) bir ortamda bekletebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim