Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

9

Ocak
2013

Retina Ekran Nedir? Diğer Ekranlardan Farkları Nelerdir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

retina-displayRetina Ekran, Apple’ın ürettiği cihazlarda kullandığı, diğer ekran tiplerinden farklı özellikleri bulunan bir ekran teknolojisi. Temelde aslında benzer özelliklere sahip olan Retina Ekranların Apple cihazlarında ilk kullanılması iPhone 3G S’ten sonra gelen iPhone 4 model cep telefonunda oldu. Ayrıca The New iPad olarak tanıtılan 3. nesin iPad’te de bu ekran teknolojisi kullanıldı.

Peki, bu teknolojinin en belirgin özellikleri nedir? Diğer ekran tiplerine göre en büyük özelliği çok daha net görüntü kalintesi sağlaması. Aşağıda örnek olarak koyduğumuz fotoğrafların ilkinde iPhone 3G S ile retina ekrana sahip iPhone 4’ün karşılaştırılması yer alırken ikinci fotoğrafta ise iPad 2 ve The New iPad karşılaştırılmış. Bu karşılaştırılmalarda ekran görüntüleri yakınlaştırıldığında netlikteki farklar daha çok ortaya çıkıyor. Bu netliği sağlayan aynı büyüklükteki bir alanda retina ekranlarda birim başına daha çok pixel düşmesi oluyor. Yani kısaca anlatmak gerekirse ekranda görüntüyü oluşturan ne kadar çok pixel varsa biz de görüntüyü o kadar net görebiliyoruz.

Retina ekranlar görüntü kalitesinin yanısıra ekrandaki görüntünün farklı açılardan da aynı şekilde görülebilmesini sağlıyor. Ayrıca düşük enerji tüketimli olan bu tür ekranlar escort diyarbakir artık Apple’ın dizüstü bilgisayarları da dahil tüm yeni ürünlerinde karşımıza çıkıyor.

iphone-retina-display-zoom

ipad-retina-display-zoom

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim