Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Ocak
2013

Ucuz iPhone Dedikoduları Gerçek Olabilir Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

iphoneBir süredir sık sık ucuz iPhone adı altında çıkan dedikodular duyuyoruz. Bazı yabancı web sitelerinin yaptığı haberlere göre Apple daha uygun fiyatlı iPhone’lar için çalışmalar yapıyor. Peki dedikodular tam olarak ne söylüyor? Gerçek olabilir mi? Apple’ın ucuz iPhone ile beklentisi ne olabilir? Apple’ın cevabı ne oldu?

Çıktığı ilk günden itibaren her ne kadar kalite olarak iyi olsa da iPhone’lar piyasa şartlarına göre oldukça cep yakıyorlar. Her ne kadar çıkış yeri olan ABD’de fiyatlar uygun gözükse de ülkemize gelene kadar katlanan fiyatların cep yaktığı aşikar. ABD dışındaki ülkelerde sadece üst sınıf bir cep telefonu olarak kalan iPhone hakkında çıkarılan dedikodulara göre Apple 2013 yılında ucuz iPhone çıkartacak. Daha önceden de bu şekilde bazı dedikodularla karşılaşsak da şimdikiler daha yoğun ve daha gerçekçi olabilir.

Dedikodular öyle ki fiyat aralığı bile şimdiden tahmin ediliyor. Dediğimiz yabancı kaynaklarda 100-150$ arası olması beklenen uygun fiyatlı iPhone’lar için bu fiyatlarda iPhone mu olur dememek için kendimizi zor tutuyoruz. Kullanılan malzemelerden ve bazı özelliklerden kısılarak kullanıcılara çok uygun fiyatlarla sunulacağı söylenen iPhone modellerinde özellikle hedefin daha geniş kitleler olabileceği belirtiliyor.

Apple tarafında somut bir doğrulama veya inkar yok. Peki, düşünürsek eğer en başından beri her sene sadece bir tane piyasanın üstünde bir fiyata sahip olan iPhone modeli ve yeni bir iOS sürümü ile karşımıza çıkan Apple, gerçekten bunu amaçlıyor olabilir mi? Bunun cevabını vermeden önce işletim sistemi olarak en büyük rakibi Android’e sahip Google’ı düşünelim. Düşük fiyatlı akıllı telefonlardan çok yüsek fiyatlılarına kadar birçok çeşit cep telefonunda yer alan Android işletim sistemi bu sayede her gelir seviyesinden kişinin cebine girebiliyor. Yine bunun sayesinde iOS’u açık ara farkla kullanım olarak geçen Android’e karşı uygun fiyatlı iPhone bir atak olabilir. Tek telefon ve tek işletim sistemi prensibini benimsemiş olsa bile dünya çapında çok büyük bir kullanım hacmine sahip olan iPhone ailesine bir de herkese hitap eden uygun fiyatlı bir model eklenirse işte o zaman piyasada Google karşısında çok büyük bir adım atmış olabilir.

Güncelleme: Yazımızda ucuz fiyatlı bir Apple ürünü olabilir mi fikri üzerine yorumlar yaptıktan sonra Apple’ın bu konuda inkar açıklaması geldiği öğrenildi. Baştan beri sahip oldukları konumu aynen devam ettirme planında olan Apple tarafından yapılan açıklamada Apple’ın piyasada konuşulan “ucuz iPhone” şeklinde düşük bir model çıkarmayacağı belirtiliyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim