Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Ocak
2013

Yandex.Browser Neden Google Chrome’a Benziyor? İşte Açıklaması Burda!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet, Yandex  |  Yorum: 1 

yandex-tarayiciYandex’in Rusya’da hizmette olan Yandex.Browser isimli internet tarayıcısı, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye de geldi. Tamamen Türkçeleştirerek Türkiye’den indirilebilir ve kullanılabilir hale gelen Yandex.Browser’ın çıktığı günden beri olumlu veya olumsuz birçok eleştiri de beraberinde geldi. Olumsuz eleştiriler genellikle Yandex.Browser’ın Google Chrome’dan özenti, çalıntı olduğu ileri sürülerek yapılıyordu. Çünkü genel yapı itibari ile görünüşte çok benzerlikler vardı. Peki bu benzerliğin aslı astarı nedir? Neden benziyor? Haydi bu sorulara detaylı yanıt verelim.

Aslında tekrar baştan başlamak gerekirse Yandex.Browser’ın Google Chrome ile birçok farklılığı da yok değil. Fakat yapı olarak çok benzemesinin yanısıra Google Chrome tarayıcısı için yayınlanan eklentilerin Yandex.Browser’da da çalışması kullanıcılar üstünde Yandex, Google Chrome’dan çalmış, ondan özenmiş gibi bir izlenim bıraktı. Ama işin aslı tam olarak bu değil. Google’ın Chrome isimli tarayıcısı asıl olarak “chromium” isimli internet tarayıcısı projesinden geliyor. Adını Krom elementinden alan bu chromium projesi, aslında Google tarafından sürdürülen açık kaynak kodlu bir proje. Yani Geliştiricilerin alıp, değiştirebildiği ve kendi tarayıcılarını oluşturabildiği bir sistem olarak özetleyebiliriz. İşte tam da bu nokta önemli. Yandex de bu açık kaynak kodlu chromium projesi ile oluşturulması nedeni ile Google Chrome’a benziyor. Ama bu demek değil ki Yandex direk aldığı gibi bizlere sunuyor, aksine Google’ın Chrome’undan ve diğer tüm tarayıcılardan farklı ve daha iyisi olması için Yandex tarafından da sürekli geliştirmeler yapılıyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  User

  Mar 27, 2013

  Aslında benzemesi bir bakıma iyi olur. Çünkü ülkemizde google chrome’un büyük bir kullanıcı kitlesi var. Eğer farklı görünümde bir tarayıcı çıkarsalardı bu kitle Yandex.Borwser’a alışamayacaktı. Bir bakıma iyi bir şey böyle olması. Piyasadaki en iyi tarayıcıların en güzel özelliklerini bir araya toplamışlar.
  Farklı bir tarayıcı olsaydı çok yavaş derlerdi.
  Chromium projesini kullanıp aynı hızda bir tarayıcı yaptılar buna da çalıntı diyorlar.
  Ne yapılsa yaranılmıyor bizim insanımıza.
  Ülkemizin neden gelişmediği ortada….

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim