Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Ocak
2013

Eşek Krizi ve Google’dan Gelen Cevap!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

google-esekSon günlerde internet ortamında bir eşek krizi başladı gidiyor. Özellikle bir çok ülkeye yayılarak twitter da yoğun konulardan birisi olan bu eşek konusu kriz yaratmaya yetti. Konuyu duymuş olabilirsiniz. Bir kişinin internete koyduğu bir fotoğrafta Google’a ait olan bir sokak aracının Botswana’da bir eşeği ezip yoluna devam ettiği hakkında söylentiler vardı. Bir anda birçok kişinin birden tartıştığı bu konu, inanılmaz hızla yayıldı. Bakın Google’dan gelen savunma ve kanıtlar.

Öncelikle olayın başlangıcını anlatacak olursak bahsettiğimiz araç Google’a ait olan bir araç. Google Maps’e bağlantılı bir hizmette her sokağın görüntüsünü vermeyi planlayan Google, bu aracı ile tüm sokaklardan aracın tepesindeki kamerayı kullanarak 360 derecelik fotoğraflar elde ediyor ve bunları birleştiriyor. İşte internete konulan bir fotoğraf ile bu aracın Botswana’da bir yerde bir eşeğe çarparak ezdiği iddia edildi. Ardından hızla yayılan bu fotoğraf ile birlikte Google büyük tepkilerle karşılaştı. Fotoğrafta gözüken sadece yerde yatan bir eşek. İşte o fotoğraf ve sonrasında Google’ın savunmasına ve kanıtlarına geçelim.

google-esek-1

Google Maps’in blogunda yayınlanan bir yazı ile bu iddialar yalanlandı, tabiki kanıtlarla birlikte. Kei Kawai tarafından yayınlanan blog yazısında yapılan açıklamada bu iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu belirtiliyor. İnternet ortamında yayınlanan bu fotoğraf ile ilgili söylenen “Google eşek öldürdü” iddialarının doğru olmadığını ve eşeğin hayatta ve iyi olduğu için memnun olduklarını da eklediler.

İşte Google’ın kanıtları ise şöyle. Google’ın söylediği gibi gösterdiği ilk resme bakarsak Google aracı sol şeritten giderken Eşeğin önünde, yerde yattığı görülüyor. (Büyük ihtimalle bu tür hayvanların yaptığı kumda sırtlarını kaşıma eylemi)

google-esek-2

Daha sonra Google aracının iyice yaklaşması ile birlikte alttaki resmimizde görebileceğimiz gibi eşek ayağa kalkarak yolun dışına doğru kaçmaya başlıyor.

google-esek-3

En son olarak ise 360 derece fotoğraf çeken özel kameranın aracın arkasını çektiği bu anda Google aracının eşeği geçtiği ve eşeğin arkada, ayakta ve sağlıklı olduğu görülüyor.

google-esek-4

Google Maps’in Never ass-ume isimli blog yazısı ile yaptığı açıklama gayet açık ve net aslında. Bu tür hızla gelişen karalama kampanyaları ise açıkçası şaşırtıcı.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim