Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Ocak
2013

Google’daki Sıralamanızı Öğrenin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Google, Webmaster  |  Yorum: Yok  

google-siralamaİnternet siteleri için çok önemli konulardan birisi de tabiki Google arama sonuçlarında hangi sayfada, hangi sırada yer aldığı. Sitelerin neredeyse tamamı ziyaretçilerinin büyük bir kısmını Google’dan alıyor çünkü direk adres satırına bir site adı girmek yerine herkes merak ettiği bir şeyi Google’da arayarak çıkan sonuçlardaki siteleri ziyaret ediyorlar. İşte size önereceğimiz bu program ile sitenizin bir kelime veya kelime grubu aramasında hangi sırada olduğunu görebilirsiniz.

Programı Tanıyalım

Size tanıtacağımız programın tam adı Free Monitor for Google. Neden mi bu programı kullanıyoruz? Eğer bir kelimeyi kendiniz tarayıcınızdan arayıp sitenizin yerini bulmaya çalışırsanız doğru sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Çünkü, tarayıcınızından sürekli ziyaret ettiğiniz siteler Google aramanızda size daha yukarıda gözükürken aslında öyle değil. Bu durum dışında zaten Google aramalarında çok gerilerde ise onu da sayfa sayfa gezerek bulmak zor. İşte bu program ile bir sitenin doğru bir şekilde arama sonuçlarındaki yerini öğrenebiliyoruz.

İndirelim

Free Monitor for Google linkinden programı indirebiliriz. İndirdikten sonra kolay ve hızlı bir şekilde program bilgisayarımıza yüklenebiliyor.

Programa Başlangıç

free-monitor-for-google

Programımızı indirip yükledikten sonra kullanmaya artık başlayabiliyoruz. Öncelikle bazı ayarlamaları ve tercihleri yapmamız gerekli. Ekranımızda bulunan yeşil renkli artı (+) işareti ile site adresleri ekleyebiliyoruz. Farklı siteler ekleyebildiğimiz ve hepsi için ayrı ayrı sorgulamalar yapabildiğimiz bu programda + işaretinin sağında bulunan simge de aramalarımız için kelime veya kelime grubu belirlememizi sağlıyor. İstediğimiz kadar sorgu kelimesi ekleyebiliriz.

Yukarıda bulunan Options kısmından ise sorgularımızda ilk kaç sonucu taraması gerektiğini belirliyoruz. Burada 10’dan 10000’e kadar bir rakam belirleyebiliyoruz. Ne kadar çok belirlerseniz aramanız o kadar uzun sürecektir. Bu nedenle ortalama bir rakam belirlemeniz daha faydalı olacaktır. Her kelime aramasında farklı bir rakam da girebilirsiniz.

Bu ayarlar kısmında Country yazan yerde ülkenizi de seçmeyi unutmayın. Hangi ülkenin Google’ında arama yapmak istiyorsanız onu seçin.

Free Monitor for Google programı ile sitenizin Google aramalarında hangi sırada olduğunu öğrenebildiğiniz gibi aynı zamanda geçmiş sorgulamalarınızın en iyi sonucunun kaydı da tutuluyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim