Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Ocak
2013

Google Görsel Aramasında Değişiklikler Var!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

google-gorselArama motoru devi Google, sıkça kullanılan görsel aramasında değişiklikler gerçekleştiriyor. Bugün görsel arama sonuçlarında sistem olarak farklılıklar gerçekleştirdiğini gözlemledik. Bu değişikliklerin ana sebebi olarak bazı tehlikelerin önlenmesi olduğunu düşünüyoruz.

Google Görseller’de internetteki tüm erişilebilir resimler, fotoğraflar, grafikler yer alıyor ve yaptığınız aramalar ile bu görsellere anında ulaşabiliyorsunuz. Yakın zamanda görünüm olarak yine değiştirdiği görsel arama sisteminde bir resmi ararken önünüze birçok farklı seçenek geliyor, siz görsellerin üzerine geldiğiniz zaman görsel biraz genişliyor ve görseli indirmek istediğinizde önce o site açılıyor ve buradan seçeneklere ulaşıyordunuz.

Yeni sistemde görselin yer aldığı sitenin otomatik olarak açılması kaldırılmış. Bir görselin mouse işaretçiniz ile üzerine geldiğiniz zaman sadece resmin boyutları ve yer aldığı sitenin adresi gözüküyor. Eğer resme tıklarsanız yazının altındaki örnekte görebileceğiniz gibi siteye yönlenmek yerine seçenekleriniz karşınıza çıkıyor. Burada hangi sitede yer aldığı belirtildiği gibi siteyi ziyeret etme seçeneği de sunuluyor. Ayrıca orijinal görseli görüntüle ve görsel ayrıntıları seçenekleri de var.

Orijinal görseli görüntüle seçeneği bizlere resmin bulunduğu sayfaya uğramadan direk resme ulaşma ve dilersek bunu bilgisayarımıza indirme olanağı sunuyor. Görsel ayrıntıları’na bastığınızda ise bu görselin benzerleri Google’da aratılıyor.

Yeni sistem gayet başarılı ve iyi düşünülmüş. Tam da ihtiyaç olan bir düzenleme yapılmış. Üstüne basa basa söylediğim resmin bulunduğu sayfaya otomatik gitmeme özelliğinin altını birkez daha çiziyorum. Bunun en büyük yararı ise bir görsel ararken bulunduğu sayfa eğer zararlı içeren bir site ise bunu engelleyemiyor ve zararlılara maruz kalıyorduk. Fakat site adresini artık görerek dilersek sayfaya girebiliyor, hatta dilemezsek hiç uğramayabiliyoruz.

yeni-google-gorsel-arama

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim