Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Şubat
2013

Google ve LG’nin Güç Birliği Ürünü: Nexus 4

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 3 

nexus-4Google ve LG’nin ortak çalışması ile üretilerek piyasaya çıkan Nexus 4 modeli, diğer teknoloji üreticilerinin çıkardığı rakiplerine göre birçok artık özellik sunması yönünden dikkat çekiyor. Biz de son zamanlarda sıkça yayınladığımız akıllı telefon incelemelerimizde Nexus 4’e de yer verelim istedik.

Başta da belirttiğimiz gibi Google’ın; teknoloji üreticisi LG ile ortaklaşa bir çalışma sonucunda doğan Nexus 4 modeli yaklaşık 3 aylık bir dönemi geride bıraktı. Bu 3 aylık dönemde istenilen satış rakamlarına ulaşılamasa da açıkçası özellikleri birçok rakibine taş çıkaracak ölçüde denilebilir.

Nexus 4 tabiki Android işletim sistemini kullanıyor. Android 4.2 versiyonu ile birlikte gelen Nexus 4 modelinde 4 çekirdekli Snapdragon S4 işlemci bulunuyor. Hem de işlemcisi 1.5 GHz’lik! (Genellikle diğer akıllı telefonlarda 1 GHz’leri görüyoruz.) 2 GB’lık bir RAM’e sahip olması oldukça dikkat çekici bir diğer özelliği.

Nexus 4 modelinin yüksekliği 133.9 mm ve genişliği ise 68.7 mm. Pili ile birlikte ağırlığının 139.5 gram olduğu belirtilen bu telefonun kalınlığı ise 9.1 mm kadar. Yine diğer akıllı telefonlarla karşılaştırdığımızda 2100 mAh pil kapasitesi de oldukça dikkat çekici.

Şık bir tasarıma sahip olan Nexus 4’ün 1280×768 pixel çözünürlüğünde, 320 ppi pixel yoğunluğunda olan 4,7 inçlik bir ekranı bulunuyor. Ekranı için son zamanlarda akıllı telefonlarda sıkça duyduğumuz Gorilla Glass 2 bulunuyor. Bu adla anılan camın özelliği çizilmelere karşı çok daha dayanıklı olması.

8 MP’lik bir kamera bulunuyor. İyi bir çekim için yeterli ölçüde olan bu çözünürlüğün yanısıra kamerası ile 360 derece panoramik çekim de yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda video çekimleriniz de 1080p çözünürlüğe kadar imkan tanıyor. Google’ın tüm servisleri ile tam uyumlu halde olan Nexus 4’te çektiğiniz fotoğrafları anında Google+’ta paylaşabiliyor, web üzerinde saklayabiliyorsunuz. Çektiğiniz videolar ise dilerseniz aynı şekilde hızlıca Youtube hesabınızda!

Amerika ve Avrupa’daki ülkelerde nazaran çok uygun fiyatlara satılan Nexus 4 modelinin Türkiye mağazalarındaki satışta olduğu fiyat 1399 TL kadar; bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim