Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Şubat
2013

Google’ın Büyüleyici Ofisleri!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google  |  Yorum: Yok  

google-ofis-1Geçtiğimiz haftalarda Fortunes dergisinin çalışmak için en iyi 100 şirket sıralamasında da 1. sırayı verdiği Google, bu ünvanı fazlasıyla hakediyor. Öyle ki her bir ofisini bu ilk 100’e yerleştirelim desek yeridir.

Sürekli televizyon kanallarında, gazete veya dergilerde ama en çok da internet ortamında sıkça Google’ın ofisleri gündeme geliyor. Dışarıdan bakıldığında bir ofisten ziyade daha çok bir eğlence mekanı olarak gözüktüğünü söylemek gayet mümkün.

Google’ın Türkiye’de de bir ofisi var. Bu ofis de dahil olmak üzere her bir ofisinde birbirinden farklı dizaynlar, birbirinden farklı eğlenceli mekanlar bulunuyor. Çalışanlarına en iyi ortamı sunmak adına her şeyi yapmaya hazır olan Google; ofislerinde özgürlüğü ve eğlenceyi sunarken çalışanları da çok daha verimli çalışmış oluyorlar.

Peki, Google ofislerinde neler mi var? Aslında saymakla bitmez. Sadece birkaç özetleyici fotoğrafı aşağıda koysak da biz yine de popüler olanları saymaya çalışalım.

 • Google ofislerinin en bilindik yönleri birçok farklı tema ile dizayn edilmesi. Genellikle ofisteki çalışanlarının fikirleri de alınarak toplantı odalarının her biri farklı bir tema altında oluşturuluyor. Her toplantı odasına oluşturulduğu bu temaya göre de isimler veriliyor.
 • Ofislerde sınırsız yemek olduğunu da belirtelim tabiki. Sabah, öğlen ve akşam saatlerinde çıkan çeşit çeşit yemeklerden çalışanlar istedikleri zaman gidip bir ziyafet çekebiliyorlar.
 • Bu kadar eğlenceli bir mekanda çalışanlar her zaman eğlenip oyunlar oynamıyor tabikide. Google, çalışanlarımız ne zaman eğlenerek dinleneceklerini ne zaman çalışacaklarını bilir mantığını güderek onları özgür bıraktıklarını belirtiyor. Buradaki kişiler de zaten asla işlerini aksatmıyorlar.
 • Ofisin durumuna göre ofis içinde bile kullanıma açık bisikletler, gingerlar veya spor yapmak isteyenler için spot aletleri mevcut. Ayrıca langırtlar, masa tenisi oynamak için masalar, bilardo masaları ve daha da fazlası.
 • Spor imkanları bu kadarla da kalmıyor. Genelde 2-4 kişinin maç yapabileceği basketbol potaları da bulunabiliyor. Minik fotbol kalelerini de saymadan geçmeyelim.
 • Daha da bitmedi. Salıncaklarda oturup dinlenebilen çalışanlar ayrıca birkaç kişilik ufak toplantılarını ofisin farklı bölümlerindeki eğlenceli koltuklarda da yapabiliyorlar. Ayrıca bazı ofislerde tamamen kapalı veya yarı kapalı olarak dizayn edilmiş kapsül şeklindeki mekanlarda da ufak toplantılar dış ortamdan izole şekilde rahatlıkla yapılabiliyor.
 • Bazı Google ofislerinde kaydıraklar bile var. Bu kaydıraklar üstteki bir kattan alt kata direk olarak inmenizi de sağlıyor. Merdivenle inmekten daha eğlenceli ve daha hızlı olduğu kesin.
 • Google rahata çok önem veriyor. Bir toplantı ortamında masa ve etrafındaki sandalyeleri hayal edebilirsiniz belki ama bunun dışında seçenekler de Google’da mevcut. Örneğin küçük bir konferans salonunda bir kişi bir şeyler anlatırken diğerleri de rahat koltuklarda oturarak konuya kendilerini daha fazla verebiliyorlar. Ayrıca masalarında çalışan kişiler için en rahat sandalyeler seçilmiş. Birçok masa da kişinin boyuna göre alçalıp yükselebiliyor.
 • Tek kişilik bir salıncağa ne dersiniz? Çok rahat bu tür salıncaklara isteyen kişiler oturabiliyor, bilgisayarını kucağına alarak rahat şekilde çalışabiliyor.
 • Bazı Google ofislerinde uyuyan kişiler de görülebiliyor. Rahat koltuklar üzerinde isteyenler gidip biraz kestirebiliyorlar.
 • Belki en sona koyduk ama en önemli özelliklerinden birini de söylemeden geçmeyelim dedik. Google’ın dünya çapında birçok ülkede birçok ofisinin olduğunu biliyoruz. Google da çalışanlarına kendi ofisinin dışında başka bir ofise, başka bir ülkedeki ofise gitme izni veriyor. İsteyen bir çalışan başka bir ofise çalışmaya gidip orada işlerini devam ettirebiliyor.

google-ofis-2

google-ofis-3

google-ofis-4

google-ofis-5

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim