Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Mart
2013

Messenger’ın Son Günlerini Sayıyoruz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet, Microsoft  |  Yorum: 3 

skype-windows-live-messengerMicrosoft’un Windows Live Messenger’a son verişinin haberlerini elbet duymuşsunuzdur. Kapanış tarihi 8 Nisan 2013 olarak belirlenen online mesajlaşma hizmetine veda etmemiz için artık geri sayım başladı. Hayatımızda büyük bir yere sahip olan bir devin sonlanışını üzüntü içerisinde izliyoruz.

İlk versiyonu 1999 yılında kullanıcılarla buluştu. İnternetteki benzerlerini alt eden ve kısa sürede farkını ortaya koyan servisin başlarda sahip olduğu sadece online mesajlaşma hizmeti ile sınırlı kalmayışı da kullanıcıları hep memnun etti. Görüntülü görüşme imkanını sundu. Gerek mesajlaşma, gerek görüntülü konuşma öyle büyük ilgi topladı ki internette açık ara farkla birinci olduğunu söylesek yeridir.

Önceleri ismi MSN Messenger’dı. Daha sonradan Windows Live Messenger olarak değiştirildi. Kendine has onlarca farklı yüz ifadesi ve konuştuğunuz kişilere gönderebildiğiniz eğlenceli animasyonlar Messenger’ı oldukça özel kılan diğer yönleri oldu.

Hakkında yıllar içerisinde yüzlerce defa ücretli oluyor dedikoduları çıktı. Birçok kişi messengerı hedef alan virüslerin kurbanı oldu. Ama hiçbir şey Messenger’ın güzelliğini ve pratikliğinin kazandırdığı büyük kitleyi bozamadı. Ta ki Facebook’un yaygınlaşıp arkadaşlarımız ile online chat imkanı tanımasına kadar. Facebook’un bu adımı Messenger’ın koltuğunu salladı ve eski popülerliğine tekrar kavuşamadı.

Messenger internet ortamında bir devrim niteliğindeydi. İnsanlara online olarak, herkesle kolay ve ücretsiz bir şekilde mesajlaşmayı, iletişimde bulunmayı sağlayan Windows Live Messenger sürekli gelişmesini sürdürdü. Yıllar boyunca gelişim serüvenini hiç bırakmayarak, hep üzerine daha da koyarak devam etti. Hala da sevenlerinin sayısı oldukça fazla ve kapanma haberleri oldukça büyük tepkiler topladı.

Biz de birer Messenger kullanıcısı olarak kapanma kararına oldukça üzüldüğümüz kesin. Fakat olacağa çare yok ve belirlenen 8 Nisan günü gelecek ve artık Messenger sürümlerine giriş yapmak imkanlı olmayacak. Peki çare ne? Çare, bize alternatif olarak Microsoft’un sunduğu Skype’a alışmaya çalışmak. Skype da her ne kadar büyük bir kitle tarafından kullanılsa da Messenger’ın sıcaklığını hissetmek zor oluyor. Alışmak için oldukça zaman gerekli. Ama her şeye alıştığımız gibi buna da alışacağız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

  murat.k.

  Mar 23, 2013

  Messengerin diğer sosyal ağları ve skype gibi networkları birbirine bağlama özelliği varken bu trilian gibi multi msn hizmeti verebilirken neden kapatmak istediğini anlayamıyorum.Gereksiz bir kapatma girişimi.Tek çatı altında her yer ile bağlantı altında kalmak öyle yabana atılacak bir fonksiyon değil.

  Cevapla

  ozel onlu

  Nis 07, 2013

  8 Nisan da Windows Live Messenger kapatilip yerine SKYPE gelecek .Benim korkum SKYPE i nasil kurgulayacagimi bilmemek.Otomatik olarak devreye girerse ne ala.Aksi halde ben ne yapacagimi gercekten bilmiyorum.Yukarida okuduklarimdan bir sey anlamadim.Lutfen birileri benim gibi bilemeyenlere yol gosterirse minnettar kalirim.Saygilarimla.

  Cevapla

   Weblopedi

   Nis 07, 2013

   Maalesef tamamen farklı bir program olduğu için otomatik devreye girmeyecek ancak internetten Skype programını indirip daha sonra da hotmail hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Yine de kısa zaman içerisinde biz bir anlatım yazısı hazırlamaya çalışacağız.

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim