Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Mart
2013

Pardus Son Gaz Devam Ediyor!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

pardus-2013TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus isimli işletim sistemi Türkiye’de pek popüler olmasa da aslında bir başarıyı temsil ediyor. Açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminin geliştirilmesi ile 2003 yılında oluşturulan Pardus’tan bir süredir haber alınamıyordu fakat TÜBİTAK yaptığı açıklama ile Pardus 2013 versiyonunun kullanıma hazır hale getirildiğini açıkladı.

Kısa bir animasyon videosu çeken TÜBİTAK (Videoyu yazımızın en altında izleyebilirsiniz.) bu video ile Pardus’un yoluna devam ettiği mesajını veriyor. Ücretsiz bir işletim sistemi olan Pardus daha çok ev kullanımında görülmezken TÜBİTAK’ın asıl hedefi bu işletim sistemini kişisel bilgisayarlara da yayabilmek ve kullanım ağını genişletmek.

TÜBİTAK’ın resmi sitesinde yer alan yazıda (Pardus’un 2013 Sürümü Kullanıma Sunuldu) yapılan açıklamalarda kamu kuruluşlarının bilgisayarlarında Pardus’a geçiş başlatıldığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca yurt genelinde akıllı tahtalarda da Pardus işletim sisteminin yer aldığı belirtilirken şu sıralar 85 bin civarında olan Pardus’lu akıllı tahta sayısının 550 bin civarlarına çıkarılacağı belirtiliyor.

Yazının detaylarına baktığımızda Pardus’a geçen kamu kurumları için sorunları gidermek adına Pardus Danışma Hattı’nın da devreye sokulduğunu görüyoruz. 444 5 773 numaralı hat ile Pardus hakkında kamu kurumlarının destek alabileceği belirtilirken kişisel olarak Pardus’u kullanan kişilerin bu hattan faydalanıp faydalanamayacağı belirtilmiyor.

Pardus için bir diğer yenilik ise Pardus Portal. Bir portal web sitesi ile birlikte Pardus hakkındaki bilgilere, duyurulara, görsellere ve indirme linklerine ulaşabiliyorsunuz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim